S predstavnikom turističke agencije sklopio sam ugovor o kupnji putovanja. Prvu ratu smo dali predstavniku na ruke, u našem domu. Idući mjesec smo i supruga i ja ostali bez posla pa nismo više niti jednu ratu platili. U ugovoru piše da ga ne možemo raskinuti, no s obzirom da još nismo otišli na to putovanje i ne želimo ga više, je li ikako moguće da se ugovor raskine?
Sukladno odredbama Zakona o zaštiti potrošača (NN 79/07, 125/07, 75/09, 79/09, 89/09 te 133/09) sklopili ste ugovor izvan poslovnih prostorija trgovca, na koji se primjenjuju odredbe članka 30-35. navedenog Zakona. Prema navedenim odredbama kod sklapanja ovakvih ugovora, trgovac je dužan, najkasnije u trenutku sklapanja ugovora, potrošaču dati pisanu obavijest o njegovu pravu na raskid ugovora. Takva obavijest mora sadržavati ime, odnosno tvrtku ili naziv trgovca, njegovu adresum, datum slanja obavijesti, podatke potrebne radi identifikacije ugovora, poglavito naznaku ugovornih strana te predmet ugovora i njegovu cijenu, kao i rok za raskid ugovora. Ukoliko je obavijest o pravu na raskid sastavni dio ugovora, tada ona mora biti posebno istaknuta i napisana na isti način (font, veličina, boja, podloga, oblik, itd.) kao i ostale odredbe ugovora. Slijedom izdane obavijesti, potrošač ima pravo, ne navodeći razloge za to, jednostrano pisanom obaviješću o raskidu, raskinuti ugovor u roku od 14 radnih dana od dana primitka pisane obavijesti. Ugovor je raskinut u trenutku kada je trgovac primio obavijest o raskidu. Ukoliko pisanu obavijest niste primili do zaključenja ugovora odnosno ako ista nije sastavni dio ugovora, tada Vaše pravo na raskid ugovora nije vremenski ograničeno. U slučaju raskida ugovora, potrošač je dužan vratiti proizvod trgovcu o svom trošku, a trgovac je dužan, najkasnije u roku od 30 dana od dana primitka pisane obavijesti o raskidu, vratiti potrošaču cjelokupan iznos koji je potrošač do tog trenutka platio, uvećan za zatezne kamate. Stoga, bez obzira što u ugovoru piše, primjenjuju se odredbe Zakona o zaštiti potrošača prema kojima pravo na raskid imate tijekom 14 radnih dana od dana primitka pisane obavijesti odnosno i nakon proteka tog roka ukoliko obavijest niste primili ili ukoliko obavijest nije sadržana u ugovoru.

G. L.

Prethodni članakKoje su prednosti održavanja vinograda bez obrade tla?
Sljedeći članakKako izmjeniti sadržaj stare oporuke?
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.