Kao poljoprivredni proizvođač s poplavljenog područja imam dva pitanja: -mogu li poplavljena područja ući u izvanredne mjere potpora EU? -što je s ekološkim pojoprivrednim proizvođačima, kojima nije uništena cijela površina za vrijeme poplava, ali postoji mogućnost kontaminacije, tj. koji su postupci i mjere te ulaze li u sanaciju kao i konvencionalni proizvođači, i što će u tom slučaju biti sa zadržavanjem njihovog statusa eko proizvođača?
Za poplavljena područja u Republici Hrvatskoj namijenjena je Mjera 5, Podmjera 5.2. „Potpora za ulaganja u obnovu poljoprivrednog zemljišta i proizvodnog potencijala narušenog elementarnim nepogodama, nepovoljnim klimatskim prilikama i katastrofalnim događajima“ iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014. – 2020. godine. Natječaj sa svim uvjetima i prihvatljivim troškovima objavljen je na stranici Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju http://www.apprrr.hr/objavljen-novi-natjecaj-za-obnovu-poljoprivrednog-potencijala-narusenog-elementarnom-nepogodom-1167.aspx Kontrolna tijela Bioinspekt d.o.o. (tel: 031/204-620) i Zadruga Agribiocert (tel: 051/842-607) poduzela su odgovarajuće mjere u pogledu statusa ekološke proizvodnje na poplavljenim područjima te obavijestila Ministarstvo. Stoga je preporuka da se obratite navedenim kontrolnim tijelima jer su bili na terenu nakon poplave i mogu objasniti stanje koje su zatekli, te koje su radnje poduzeli.

Ministarstvo poljoprivrede

Prethodni članakNeprovedivo rješenje o nasljeđivanju
Sljedeći članakSusjed ne dozvoljava postavljanje skele
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.