Centar za socijalnu skrb priznao je majci pravo na doplatak za pomoć i njegu dok je živjela sama u kućanstvu. Sada je smještena u dom za starije i nemoćne osobe, troškove smještaja snosi jedan od sinova. Promjenu mjesta boravka majke prijavili smo Centru za socijalnu skrb, majka sada više ne prima doplatak. Da li je moguće da naknadu za pomoć i njegu prima vlasnik doma u kojem je majka smještena, a ako prima, da li nakon njezine smrti postoji obaveza vraćanja iznosa primljene pomoći?
Centar za socijalnu skrb ima obvezu preispitati ispunjavaju li korisnici uvjete za korištenje prava, posebno u slučaju ako se izmjene okolnosti. U slučaju vaše majke okolnosti su se izmjenile, ona više ne živi sama u kući, već je smještena u adekvatnu ustanovu. Centar za socijalnu skrb svoje odluke donosi rješenjem protiv kojeg korisnik, ako je nezadovoljan, može uložiti žalbu. Djeca, a najbolje da to učini sin koji plaća smještaj majke u domu (jer je s domom vjerovatno potpisao ugovor o smještaju), može od nadležnog Centra za socijalnu skrb zatražiti očitovanje o statusu prava na doplatak za pomoć i njegu, odnosno ako se pomoć isplaćuje, kome se isplaćuje i po kojoj osnovi. Ako majka nije u zdravstvenom stanju donositi odluke, trebalo bi joj imenovati skrbnika koji će voditi brigu o njenim pravima i obvezama. Republika Hrvatska ima pravo na povrat iznosa od korisnika zajamčene minimalne naknade ili usluga smještaja, ili boravka od nasljednika do visine vrijednosti naslijeđene imovine.

D.S., dipl.iur.

Prethodni članakDokumenti potrebni za dosjelost
Sljedeći članakPojava “rupica” na kupusu i što učiniti?
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.