Uz poljoprivrednu djelatnost bavim se i uzgojem domaćih životinja (ovce, krave). Kako ne bih bio u situaciji da me zbog neznanja kazne razne inspekcije, molim vas popis zakonskih propisa koji reguliraju postupanje s hranom životinjskog podrijetla.

Popis zakonskih propisa koji reguliraju postupanje s hranom životinjskog podrijetla podijeljeni su na 3 razine i to:
1. Zakonodavstvo Europske unije,
2. Zakonodavstvo Republike Hrvatske,
3. Podzakonski akti Republike Hrvatske

Zakonodavstvo Europske unije

Uredba (EZ) br. 178/2002 o utvrđivanju općih načela i uvjeta zakona o hrani, osnivanju Europske agencije za sigurnost hrane, te utvrđivanju postupaka u područjima sigurnosti hrane, Uredba (EZ) br. 852/2004 o higijeni hrane, Uredba (EZ) br. 853/2004 o utvrđivanju određenih higijenskih pravila za hranu životinjskog podrijetla, Uredba (EZ) br. 882/2004 o službenim kontrolama koje se provode radi provjeravanja poštivanja propisa o hrani i hrani za životinje, te propisa o zdravlju i dobrobiti životinja, Uredba (EZ) br. 854/2004 o utvrđivanju posebnih pravila organizacije službenih kontrola proizvoda životinjskog podrijetla namijenjenih prehrani ljudi, Uredba Komisije (EZ) br. 2073/2005 o mikrobiološkim kriterijima za hranu, Uredba Komisije (EZ) br. 2074/2005 o utvrđivanju provedbenih mjera za određene proizvode, Uredba Komisije (EZ) br. 2075/2005 o utvrđivanju posebnih pravila za službene kontrole trihinele u mesu, Uredba (EZ) br. 1760/2000 o uvođenju sustava označivanja i registracije životinja vrste goveda, označivanju goveđeg mesa i proizvoda od goveđeg mesa, Provedbena uredba Komisije (EU) br. 931/2011 o zahtjevima sljedivosti.

Zakonodavstvo Republike Hrvatske

Zakon o veterinarstvu (NN 82/13., 148/13.), Zakon o hrani (NN 81/13., 14/14.), Zakon o higijeni hrane i mikrobiološkim kriterijima za hranu (NN 81/13.), Zakon o službenim kontrolama koje se provode sukladno propisima o hrani, hrani za životinje, o zdravlju i dobrobiti životinja (NN 81/13., 14/14.), Zakon o provedbi Uredbe (EZ) br. 396/2005 o maksimalnim razinama ostataka pesticida u i na hrani i hrani za životinje biljnog i životinjskog podrijetla (NN 80/13.)

Podzakonski akti Republike Hrvatske

Pravilnik o vođenju registriranih i odobrenih objekata, te o postupcima registriranja i odobravanja objekata u poslovanju s hranom (NN 125/08., 55/09. i 130/10.), Pravilnik o posebnim uvjetima za objekte u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla koji se odobravaju pod posebnim uvjetima (NN 15/10., 133/10.), Pravilnik o oznakama zdravstvene ispravnosti i identifikacijskim oznakama hrane životinjskog podrijetla (NN 92/12., 80/13.), Pravilnik o alternativnoj identifikacijskoj oznaci za određenu hranu životinjskog podrijetla (NN 75/09.), Pravilnik o klanju životinja namijenjenih potrošnji u kućanstvu (NN 85/14.), Pravilnik o pregledu sirovog mlijeka namijenjenog javnoj potrošnji (NN 110/10.), Naredba o obveznom pregledu mesa svinja na prisutnost oblića roda trichinella kod klanja za osobnu uporabu u kućanstvu (NN 28/10.), Pravilnik o mikrobiološkom razvrstavanju i postupku u slučaju onečišćenja živih školjkaša (NN 118/09.), Pravilnik o posebnim pravilima organizacije i provedbe službenih kontrola koja se provode na proizvodnim područjima i područjima za ponovno polaganje živih školjkaša (NN 82/14.), Pravilnik o popratnoj dokumentaciji za svježe proizvode ribarstva i žive školjkaše u unutarnjem prometu (NN 18/09.), Pravilnik o učestalosti uzorkovanja trupova, mljevenog mesa i mesnih pripravaka, te uvjetima i načinu smanjenja broja elementarnih jedinica uzorka u objektima manjeg kapaciteta proizvodnje (NN 30/10. i 38/12.), Naredba o privremenim mjerama u odnosu na sadržaj aflatoksina M1 u mliječnim proizvodima (NN, 39/13.), Pravilnik o izdavanju znanstvenog mišljenja i pružanju znanstvene i tehničke pomoći (NN 130/09.), Pravilnik o pravilima uspostave nacionalne mreže institucija u području sigurnosti hrane i hrane za životinje (NN 43/10.), Popis institucija uključenih u nacionalnu mrežu institucija u području sigurnosti hrane i hrane za životinje (NN 138/12.), Pravilnik o pomoći Europskoj komisiji i suradnji između Europske komisije i Republike Hrvatske u znanstvenom razmatranju pitanja o hrani (NN 36/13.)

Alan VAJDA, mag.iur.

Prethodni članakZašto za kesten nije dobro da raste u sjeni druge biljke?
Sljedeći članakOznačavanje i registracija goveda
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.