Pokojni otac je prije 50 godina kupio zemljište od 3000 m2. Nikada tu česticu nije prepisao na sebe tako da se ona i danas vodi na prijašnjeg preminulog vlasnika. Tu smo zemlju obrađivali, ali je bivši vlasnik imao nasljednike koji nikada nisu tražili tu česticu. Postoji li mogućnost da mi tu česticu prepišemo u svoje vlasništvo?
U općinskom sudu na području kojeg se nalazi nekretnina trebate pokrenuti postupak tužbom protiv nasljednika bivšeg vlasnika (napisali ste da je bivši vlasnik umro), te od njih tražiti da vam priznaju vlasništvo na toj nekretnini. Za pokretanje takvog postupka trebate pribaviti izvadak iz zemljišnih knjiga za navedenu nekretninu, rješenje o nasljeđivanju iz kojeg se vidi da je vaš otac umro i tko su njegovi nasljednici, rješenje o nasljeđivanju za bivšeg vlasnika iz kojeg se vidi kada je umro i tko su njegovi nasljednici, posjedovni list iz kojeg je vidljivo da ste posjednik (pribaviti iz Katastra), trebate predložiti svjedoke koje će sud saslušati na okolnosti kada je vaš otac kupio nekretninu i da ste u njenom posjedu više od 50 godina, ako imate priložite kopiju kupoprodajnog ugovora i dr. Sud u pravilu u ovakvom postupku određuje da se provede očevid na licu mjesta s mjernikom kako bi se identificirala nekretnina. Savjetujem vam da za pokretanje postupaka angažirate odvjetnika koji će vam savjetovati što sve od dokumentacije za pokretanje postupka trebate pribaviti, a koji će provesti taj postupak na sudu.

D.S., dipl.iur.

Prethodni članakKako ispravno zaštititi kupinu od bolesti i štetnika?
Sljedeći članakJesu li dodijeljene kvote za strane radnike u poljoprivredi dovoljne?
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.