Jako sam star, a moj sin je prodao dosta zemlje koja je u mojem vlasništvu, zemlja nije prepisana, tj.vodi se na mene. Imam još nešto zemlje i želim da barem preostala zemlja bude pošteno raspoređena, pa me zanima kako to mogu učiniti i kome se obratiti da napišem kome što ostavljam i gdje mogu provjeriti što je sve još u mojem vlasništvu?

Svoju imovinu za slučaj smrti možete rasporediti oporukom. Oporuku možete sastaviti sami kao vlastoručnu oporuku ili je umjesto vas može napisati neka druga osoba u koju imate povjerenje, odvjetnik ili javni bilježnik. Ako oporuku piše druga osoba, takvu oporuku trebaju potpisati dva oporučna svjedoka. Ako niste vični sastavljanju oporuke, predlažem da to povjerite odvjetniku ili javnom bilježniku. Oporuku možete pohraniti u sudu, kod javnog bilježnika ili odvjetnika, a možete je čuvati kod sebe ili neke druge osobe koja će nakon vaše smrti oporuku predati javnom bilježniku koji će voditi ostavinski postupak. Kad postoji oporuka, nasljednici koji nisu nadijeljeni oporukom mogu tražiti na ostavinskoj raspravi nužni dio. Vlasništvo na nekretninama možete provjeriti u zemljišnim knjigama u zemljišno knjižnom odjelu općinskog suda na čijem se području nalaze nekretnine ili na čijem području imate prebivalište. Ako niste u zemljišnim knjigama upisani kao vlasnik, tada trebate otići u Katastar na području kojeg se nalaze nekretnine i zatražiti posjedovni list iz kojeg bi se trebalo vidjeti kojih ste nekretnina posjednik.

Danica SERTIĆ, dipl. iur.

Prethodni članakDodatna djelatnost na području Neretve
Sljedeći članakPromjena sortimenta – prednosti i nedostaci
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.