BIJELI BAKALAR
Pripremite: 60 – 70 dag bakalara, 3 dl maslinova ulja, peršin, 4 – 5 češnja češnjaka, sol, papar

Dobro namočeni bakalar stavite kuhati u hladnu vodu, ali nemojte soliti. Kuhajte ga otprilike sat i pol i onda ostavite da se ohladi u toj vodi. Potom ga izvadite na čisti ubrus i očistite od kostiju i kožice, tako da ostane samo bijelo meso. Vodu u kojoj se bakalar kuhao ostavite postrance. Očišćeno bijelo meso stavite u posudu kojoj poklopac vrlo dobro prianja, posolite, popaprite, pospite peršinom i češnjakom i zalijte uljem. Tad posudu poklopite, čvrsto obuhvatite ručke posude i poklopac pa snažno tresite i lupajte dok sok ne postane bijel kao mlijeko i dok se bakalar ne raspadne tako da izgleda kao bijela krema. Povremeno možete dodavati i vode u kojoj se kuhao bakalar.
Savjet: Bakalar nemojte tući, jer ćete mu tako smrviti meso, već ga samo češće savijte i svaki dan mijenjajte vodu u kojoj se moči.
ORADA S MLADIM LUKOM I MLADIM KRUMPIROM
Pripremite: oradu težine do 1 kg, najbolja je ona od oko 80 dag, nekoliko komada mladoga luka, manju vezicu selena, dva limuna, 1/2 dl bijeloga kvalitetnoga vina, maslinova ulja po potrebi, vezicu peršina, sol, papar

Prvo dobro očistite ribu, izvana i iznutra. Obrišite je i osušite krpom ili upijajućim kuhinjskim papirom. Oštrim nožem plošno rasijecite oradu. Stavite u duboki veći tanjur u koji ste prije toga ulili maslinovo ulje, usuli papra te dodali selena, limuna, vina, peršina. Ribu u toj marinadi ostavite oko sat. S vremena na vrijeme okrenite oradu.
U limu potom namjestite aluminijsku foliju ili papir za pečenje te ulijte malo maslinova ulja. Usred lima složite oradu. Narežite mladi luk na kolutiće, peršin također narežite i pospite oko orade. U raspore orade stavite kolutiće od limuna. Zatvorite foliju i pecite na 220 stupnjeva oko 20 minuta. Ako ste priredili dvije manje orade, tada ribu pecite samo petnaestak minuta.
Savjet: Kao prilog priredite kuhani mladi krumpir koji ćete, nakon što ga procijedite, posoliti, popapriti, preliti maslinovim uljem i sitno sjeckanim peršinom.
NADJEVENA PURICA
Pripremite (za 6 osoba): 2,5 dag suhih i ocijeđenih vrganja, 1 purica (oko 2 kg), sol, bijeli papar, 1 žlica šećera, 50 dag krumpira, 1 vezica peršina. 1 žlica ulja, 1 veća mrkva, 1/2 l bistre pileće juhe (instant), 1 kg crvenoga kupusa, 1 žlica masti, 1 lovorov list, 5 klinčića, 2 velike kruške, 5 borovica, 5 glavica luka, 2 žlice crvenog vinskog octa, 7,5 dag kiselog vrhnja, 2 žlice brašna, čačkalice

Vrganje omekšajte u 1/8 l vruće vode. Puricu operite i posušite. Odstranite vrat, puricu posolite i popaprite. Ogulite krumpir, operite ga i narežite na kocke. Operite peršin, malo ostavite za ukrašavanje, ostalo sitno nasjeckajte. Izvadite vrganje i sitno narežite. Izmiješajte krumpir, peršin i vrganje, posolite, popaprite. Nadjenite puricu, premažite je uljem. Očistite mrkve i luk. Mrkve, 2 glavice luka i pureći vrat narežite na komade. Stavite na lim s masnoćom, gore stavite puricu i pecite 2 sata u zagrijanoj pećnici na 200° C. Zalijevajte juhom.
Očistite kupus, operite i narežite. Pirjajte na masnoći. Preostali luk sitno nasjeckajte i sa začinima dodajte kupusu.
Umiješajte ocat, 1/8 l vode i šećer. Pirjajte sat i pol. Ogulite kruške, izvadite koštice i narežite na ploške. Deset minuta prije kraja pirjanja umiješajte u kupus. Puricu stavite na toplo mjesto, sok od pečenja procijedite i prokuhajte. Glatko izmiješajte vrhnje s brašnom, pa povežite sok od pečenja, posolite, popaprite. Sve poslažite na tanjur i ukrasite listićima peršina.
ŠUNKA U KRUHU
Pripremite: 1 šunku, 2 kg glatkog brašna, 2 dag kvasca, malo soli, malo vode, 0,5 dl ulja.

Šunku kuhajte u vodi otprilike tri sata na laganoj vatri. U međuvremenu pripremite tijesto za kruh s malo kvasca. Kada je šunka kuhana, tijesto razvaljajte na debljinu od 1 cm i povrh položite šunku pazeći da unutrašnji dio šunke bude položen prema dolje. Tijesto privinite oko šunke, okrenite na drugu stranu i pecite otprilike 2 sata na 180° C. Kruh možete ukrasiti različitim ukrasima od tijesta i prije pečenja premazati razmućenim jajem.
Kada je šunka pečena i ohlađena, kruh razrežite na pola, poslužite narezanu šunku s kuhanim jajima, hrenom, mladim lukom i rotkvicama.

Prethodni članakJanjenje ovaca
Sljedeći članakRezidba voćaka
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.