Moja parcela je 2 metra niža od susjedne parcele. U prošlosti je s cijele susjedne parcele oborinska voda tekla kroz kanal rubnim dijelom parcele. U međuvremenu je ta parcela podijeljena na više parcela. Na njima su izgrađene kuće, a suhozid koji je dijelio moju parcelu od susjedne je zamijenjen betonskim zidom. Vlasnik jedne od parcela je cijevima doveo oborinske vode do kuta svoje parcele i srušio dio betonskog zida. Tako se sada sva oborinska voda s njegove parcele prelijeva preko novoformirane rupe u zidu na moju parcelu. Tako uzrokuje velike štete u mojem vrtu. Što mi je činiti?
ODGOVOR
Predlažemo da nastali spor pokušate mirnim putem riješiti s vlasnikom parcele s čije se površine oborinska voda protupravno slijeva. Ako na navedeni način to ne uspijete riješiti, obratite se isključivo pismenim putem nadležnom gradskom uredu. Točnije, komunalnom redaru, te zatražite njegovo uredovanje na terenu.
Temeljem važećeg Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima („Narodne novine“, broj 81/15. i 94/17. – ispravak) i to odredbom članka 110. propisano je da se nitko ne smije služiti ni koristiti nekretninom na način da zbog toga na tuđu nekretninu slučajno ili po prirodnim silama dospiju dim, neugodni mirisi, čađa, otpadne vode, potresi, buka i sl., na način da je to u prekomjernom obimu i opsegu s obzirom na namjenu kakva je primjerena toj nekretnini, te s obzirom na mjesto i vrijeme, ili izazivaju znatniju štetu, ili su nedopušteni na temelju odredaba posebnoga zakona (prekomjerne posredne imisije).
Stoga ste kao vlasnik nekretnine izložene prekomjernim posrednim imisijama (oborinske vode) ovlašteni od vlasnika nekretnine s koje one potječu zahtijevati da otkloni uzroke tih imisija. Također i da naknadi štetu koju su nanijele, kao i da ubuduće propušta činiti ono što je uzrokom prekomjernih imisija. Sve dok ne poduzme sve mjere koje su potrebne da se onemoguće prekomjerne imisije.
Naime, vlasnik nekretnine nije dužan trpjeti da ga itko bez posebnoga pravnoga temelja uznemirava time što posebnim uređajima ili na drugi način neposredno odašilje na njegovu nekretninu dim, neugodne mirise, čađu, otpadne vode, potrese, buku i sl. (neposredne imisije), pa je ovlašten zahtijevati da to uznemiravanje prestane i da mu se nadoknadi pretrpljena šteta.
Također ste kao vlasnik čijoj nekretnini prijeti predvidiva opasnost s tuđe nekretnine od neposrednih ili posrednih imisija, ovlašteni zahtijevati da se odrede i provedu svrhovite mjere radi njihova sprječavanja. Ujedno napominjemo da vlasnik zemljišta ne smije na štetu drugoga zemljišta mijenjati smjer ili jačinu naravnog toka vode. Niti preko svoga zemljišta niti kroz njega (podzemne vode). Odnosno, ne smije stvarati ni postavljati prepreke da na njegovo zemljište dotječe voda koja prirodno otječe s uzvodnoga zemljišta. Također, niti vlasnik uzvodnoga zemljišta ne smije svojevoljno učiniti nešto što bi u većoj mjeri opteretilo nizvodno zemljište.