Svatko od kolega poljoprivrednika daje mi drugačije omjere i savjete za gnojenje stočnog graška. Neki govore da ga niti ne treba gnojiti. Moram li i koliko gnojiti stočni grašak?
ODGOVOR
Iako stočni grašak, kao i ostale mahunarke, zbog kvržičnih bakterija – fiksatora dušika na svom korijenu, ima mogućnost korištenja dušika iz zraka, ipak treba primijeniti određenu količinu dušika iz mineralnog gnojiva. Ukupno je za grašak potrebno primijeniti 40-80 kg/ha čistog dušika, 70-80 kg/ha fosfora i 80-120 kg/ha kalija. To je ovisno o plodnosti tla. Preporuka je 2/3 potrebne količine fosfora i kalija unijeti u tlo pri osnovnoj obradi. Preostalu količinu treba unijeti zajedno s dušičnim gnojivom prilikom predsjetvene pripreme tla.
Primjena stajskog gnojiva nije preporučljiva izravno za grašak. Zrelim stajskim gnojem bolje je pognojiti predusjev. Razdoblje korištenja visokih formi graška ovisi o odabranoj žitarici, odnosno o «nosaču», a traje 10-ak dana. Ako se smjesa graška s «nosačem» planira koristiti za proizvodnju zrna (za koncentrate) žetvu treba obaviti u punoj zriobi žitarice. Budući da grašak sazrijeva ranije u odnosu na žitarice, žetva ovisi o zriobi žitarice. Da bi se izbjegli gubitci uroda graška, za korištenje zrna i pripremu koncentrata bolje je sijati niske kultivare stočnog graška namijenjenog proizvodnji zrna („grašak zrnaš“). Grašak zrnaš sije se sam, bez nosača. Prinos zelene krme ozimih visokih kultivara graška s «nosačem» kreće se između 40 – 60 t/ha.