Htio bih zamoliti za savjet u vezi uzgoja žutog luka. U uzgoju žutog luka često se događa da stabljika izraste u sjeme i takav luk ne formira glavicu u tlu. Je li u pitanju kvaliteta zemlje ili kvaliteta lukovice, odnosno je li to normalna pojava?
Odgovor
Pretpostavljam da sadite lučice. Lučica se najčešće sadi u proljeće čim to vremenske prilike dopuste. Ako lučice posadite u jesen, sredinom listopada ili kasnije, tijekom zime i ranog proljeća može doći do vernalizacije i tjeranja cvjetne stabljike tijekom kasnog proljeća i početkom ljeta. Takve biljke ne razvijaju lukovicu u tlu već razvijaju generativne organe (cvijet i plod) i daju sjeme. Razlog tome nisu ni kvaliteta tla ni kvaliteta lučice nego vremenske prilike nakon sadnje.
Do vernalizacije dolazi kad biljke s manje od 5 do 11 listova, ili debljinom lažne stabljike od 3 do 6 mm (ovisno o kultivaru) budu nekoliko tjedana izložene temperaturama nižima od 18 °C, najpovoljnijim temperaturama od 9 do 13 °C. Što je biljka razvijenija, vernalizacija kraće traje. Zbog blagih zima proteklih godina ova je pojava dosta učestala, a povoljni temperaturni uvjeti za vernalizaciju bili su i ovog proljeća. Za sadnju u jesen prikladniji su kultivari s duljom juvenilnom fazom, čije biljke trebaju biti razvijenije da bi eventualno vernalizirale. Također, za jesensku sadnju je prikladnija sitnija lučica, promjera 9 do 15 mm.