Čuo sam za divovsku trsku, pa me zanima kakva je to vrsta i za što se koristi?

ODGOVOR

Divovska trska (Arundo donax L.) raste divlje u južnim europskim regijama pa naravno i u Hrvatskoj, a pripada rodu Arundo i porodici trava. Iako je biljka tople klime, određeni genotipovi su prilagođeni hladnijim klimama. Može se uzgajati uspješno na sjeveru sve do UK i Njemačke. Drevni Egipćani zamotavali su svoje mrtve u njeno lišće. Stabljike sadrže silicij. To je vjerojatno razlog njihove trajnosti te se koriste kao štapovi za pecanje, štapovi za hodanje i za dobivanje papira. Divovska trska ima nekoliko atraktivnih svojstava koje je čine prvakom usjeva za dobivanje biomase.

Prirodne populacije, daju prinos ST više do 40 t/ha pa je to jedan od najproduktivnijih usjeva za biomasu koji se trenutno uzgajaju u Europi. Ima dobru priliku, kroz selekciju i genska poboljšanja, postati vodeća kultura za biomasu u nekim europskim regijama. Divovska trska je također ekološki poželjna biljka jer njen robustan korijenov sustav i pokrovnost, kao i njegove stabljike tijekom zime nude vrijednu zaštitu protiv erozije na kosinama i eroziji sklonim tlima južnoeuropskih zemalja. Vrlo je agresivna biljka, potiskuje bilo koju drugu biljnu vrstu unutar sklopa. Tijekom ljeta je zelena i sočna i ima mogućnost da ostane neoštećena kod slučajnih požara (vrlo česti u uvjetima južne EU). Vrlo otporna biljka na bolesti, štetnike i korove, ne zahtijeva nikakav kemijski tretman čime se dodatno štiti okoliš.

Jedan od najiplativijih energetskih usjeva

Divovska trska se također smatra jednom od najisplativijih energetskih usjeva jer su višegodišnja i godišnja ulaganja nakon zasnivanja vrlo niska. Samo postoje troškovi žetve i, ovisno o mjestu i klimi, navodnjavanje i/ili troškovi gnojidbe. Također je otporna na poplave. Sve ove značajke čine je vrlo atraktivnom i obećavajućom biljnom vrstom za proizvodnju biomase u europskoj poljoprivredi. Postoji samo nekoliko referenci o prinosu biomase divovske trske u u svjetskoj literaturi. U jednom starijem istraživanju, u južnoj Francuskoj, divovska trska je proizvela 20-25 t/ha ST. U sjevernoj Italiji potpuno zreli usjev divovske trske dao je 35 t/ha zrakosuhe biomase. U novijim istraživnjima potvrđen je visoki proizvodni potencijal divovske trske. Treba naglasiti da su ti visoki prinosi dobiveni od divljih populacija s gotovo nikakvom agrotehnikom. To ukazuje na veliki produktivni potencijal biomase ove vrste u budućnosti.

Foto: LATUPEIRISSA from Pixabay