Poljoprivredni inspektor, u svom (p)opisu poslova, obavlja inspekcijske poslove, službene kontrole i druge poslove koji se odnose na primjenu i provođenje zakona i drugih propisa iz djelokruga poljoprivredne inspekcije u području poljoprivrede.

  • Vodi i rješava upravne postupke prvog stupnja iz svoga djelokruga;
  • Obavlja poslove u vezi s izvršenjem inspekcijskih rješenja;
  • Vodi evidencije i druge podatke za računalne baze podataka koji se odnose na obavljanje inspekcijskog nadzora iz svoga djelokruga;
  • Surađuje prema potrebi s drugim inspekcijskim službama, tijelima državne uprave i tijelima jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave i drugim pravnim osobama s javnim ovlastima, pravosudnim tijelima, stručnim ustanovama i znanstvenim institucijama;
  • Sudjeluje u provedbi edukacije poljoprivrednih inspektora iz svoga djelokruga;
  • Osigurava informacije i izvješća o nadzoru koji provode poljoprivredni inspektori;
  • Obavlja zajedničke poslove koji se obavljaju u suradnji s drugim inspekcijama i druge poslove u okviru svoga djelokruga;
  • Podnosi izvješća o radu;
  • Obavlja druge poslove po nalogu nadređenih.

Državni inspektorat Republike Hrvatske, u skladu s potrebama zapošljavanja raspisuje natječaje u kojima se navode i uvjeti prijave za radno mjesto poljoprivrednog inspektora.

Stručni uvjeti:

  • završen preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručni studij iz područja biotehničkih znanosti, polja: poljoprivreda (agronomija), prehrambena tehnologija, biotehnologija, nutricionizam, područja prirodnih znanosti, polje: kemija, područja tehničkih znanosti, polje: kemijsko inženjerstvo, područja biomedicina i zdravstvo, polje: veterinarska medicina
  • najmanje jednu godinu radnog iskustva na odgovarajućim poslovima
  • položen državni ispit II. razine – poznavanje rada na računalu
  • poznavanje engleskog jezika
  • vozački ispit B kategorije.

Osim navedenih uvjeta, kandidati/kinje moraju ispunjavati i opće uvjete za prijam u državnu službu propisane odredbama članka 48. Zakona o državnim službenicima.

U državnu službu ne može biti primljena osoba za čiji prijam postoje zapreke iz članka 49. Zakona o državnim službenicima. Na javni natječaj se mogu prijaviti i kandidati/kinje koji nemaju položen državni ispit odgovarajuće razine, uz obvezu polaganja državnog ispita sukladno članku 56. Zakona o državnim službenicima. Kandidat/kinja koji/a se u prijavi na javni natječaj dužan/na je uz prijavu priložiti svu propisanu dokumentaciju.

Izabrani/a kandidat/kinja bit će pozvan/a da u primjerenom roku prije donošenja rješenja o prijemu u državnu službu, dostavi uvjerenje nadležnog suda o nevođenju kaznenog postupka, uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za obavljanje poslova radnog mjesta i izvornike drugih dokaza o ispunjavanju formalnih uvjeta iz javnog natječaja, uz upozorenje da se nedostavljanje traženih isprava smatra odustankom od prijema u državnu službu.

Podaci o plaći  za radna mjesta koja se popunjavaju javnim natječajem, sadržaj i način testiranja kandidata/kinja te pravni izvori za pripremu kandidata/kinja za testiranje objavljuju se na internetskoj stranici Državnog inspektorata, https://dirh.gov.hr/ istovremeno s objavom javnog natječaja. Na toj stranici se nalazi i obrazac prijave na javni natječaj za prijem u državnu službu.

Foto: Shutterstock

Prethodni članakKoje gnojivo odabrati?
Sljedeći članakNajstarije ribnjačarstvo i najnovija tehnologija obnovljivih izvora energije
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.