Za jako alkoholno piće i označavanje na boci, proizvod se prodaje na HR tržištu i tržištu EU: koriste li se centilitri (cL) ili mililitri (mL) ?

ODGOVOR

Pretpakirana (zapakirana) hrana koja se stavlja na tržište Republike Hrvatske mora biti označena sukladno zahtjevima propisanim Uredbom (EU) br. 1169/2011 o informiranju potrošača o hrani čija je provedba osigurana Zakonom o informiranju potrošača o hrani (NN, br. 56/13., 14/14., 56/16. i 32/19.) te drugim posebnim propisima koji se na nju odnose. Također, sva hrana mora biti označena oznakom serije ili lota sukladno Pravilniku o oznakama ili znakovima koji određuju seriju ili lot kojem hrana pripada.

Sukladno članku 7. stavku 1. Uredbe (EU) br. 1169/2011 koji propisuje prakse poštenog informiranja, informacije o hrani ne smiju biti obmanjujuće,. Posebno se to odnosi na karakteristike hrane, njene prirode, identiteta, svojstava, količine, roka trajanja, zemlje ili mjesta podrijetla, načina proizvodnje. Sukladno članku 7. stavku 2. Uredbe (EU) br. 1169/2011 informacije o hrani moraju biti točne, jasne i lako razumljive potrošaču. Člankom 8. stavkom 1. Uredbe (EU) br. 1169/2011 propisano je da je subjekt u poslovanju s hranom odgovoran za informacije o hrani subjekt pod čijim se imenom ili nazivom tvrtke hrana stavlja na tržište ili, ako taj subjekt nema sjedište u Uniji, uvoznik za tržište Unije.

Informacije moraju biit točne i jasne

Nadalje, prema članku 8. stavku 2. Uredbe (EU) br. 1169/2011 subjekt u poslovanju hranom odgovoran za informacije o hrani mora osigurati prisutnost i točnost informacija o hrani u skladu s primjenjivim propisima o informacijama o hrani i zahtjevima odgovarajućih nacionalnih propisa. Člankom 9. stavkom 1. Uredbe (EU) br. 1169/2011 propisano je navođenje obveznih podataka pri označavanju pretpakirane hrane te je, između ostalog, sukladno točci (e) iste Uredbe obvezno navođenje neto količine hrane. Nadalje, sukladno odredbi članka 23. stavka 1. Uredbe (EU) br. 1169/2011 neto količina hrane mora biti iskazana u litrama, centilitrima, mililitrima, kilogramima ili gramima, odnosno u jedinicama za mjerenje obujma za tekuće proizvode te u jedinicama za mjerenje mase za druge proizvode. 

Slijedom navedenog za označavanje neto količine tekućih proizvoda koristi se jedinica za mjerenje obujma. Ona može biti iskazana u litrama, centilitrima ili mililitrima. Informacije o hrani trebaju biti točne i jasne i ne smiju biti zbunjujuće  za potrošače. Za informacije o hrani odgovoran je subjekt u poslovanju s hranom pod čijim se imenom ili nazivom tvrtke hrana stavlja na tržište.