Koliko znam, kumis je kobilje mlijeko i ništa više. Kako se prerađuje, kakva je njegova vrijednost, koji su proizvodi i slično?
Kumis je fermentirano kobilje mlijeko čije se podrijetlo veže uz skitska plemena prije 2500 godina, a proširili su ga područjem azijskih stepa do zapadne Kine i Mongolije. dodatak već fermentiranog mlijeka u svježe kobilje mlijeko i punjenje u dimljene konjske kože. Tradicionalni je kumis mliječno sive boje, pjenušav, specifičnoga kiselo-alkoholnog okusa zbog mliječno-kiseloga i alkoholnog vrenja čiji su glavni produkti mliječna kiselina, alkohol (0,5-2,5%) i C02. Za razliku od nekih fermentiranih mliječnih proizvoda koji fermentacijom stvaraju koagulum različite čvrstoće, kumis ostaje u tekućem obliku.
Bjelančevine kobiljeg mlijeka razlikuju se od mlijeka drugih životinja i ne koaguliraju porastom kiselosti. Posljednjih godina razvila se industrijska proizvodnja kumisa iz kravljeg mlijeka ili mješavine kobiljeg i kravljeg mlijeka uz dodatak starter kultura (lakto-bacili) te kultura kvasaca (Torula i Saccharomyces). Kliničkim istraživanjem iz svibnja 2009. godine dokazano je da uzimanje kobiljeg mlijeka 30% smanjuje simptome atopičnog dermatitisa, te povećava broj tzv. dobrih bakterija u crijevu koje pokazuju protuupalno i imunostimulirajuće djelovanje. Istraživanjem iz srpnja 2009. na Sveučilištu Jena u Njemačkoj utvrđen je blagotvoran učinak kobiljeg mlijeka na organizam ljudi.