Na visini od oko 15 cm od tla, na stabljici rajčice našao sam otvor promjera 1 – 1,5 mm. Kad sam raskolio stabljiku na tom mjestu, unutra je bila šupljina (pojedeno sve osim vanjske kore).
Šupljina se protezala na oko desetak centimetara od ulaznog otvora prema gore. Na kraju šupljine našao sam crva bijele boje veličine 1,5 cm. Koji bi štetnik mogao biti i kako suzbijati?
ODGOVOR
Prema dosadašnjim znanstveno-stručnim iskustvima u našoj zemlji (Maceljski i suradnici, 2004.) na stabljici rajčice su zabilježene štete od gusjenica kukuruznog moljca (Ostrinia nubilalis) i žute kukuruzne sovice (Helicoverpa armigera). Ali, njihove ličinke ne odgovaraju opisu pretplatnika. Ličinke kukuruznog moljca narastu do 25 mm. Sivo-smeđe su boje s tamnom glavom, dok su ličinke žute kukuruzne sovice s tamnim prugama.
U novije se vrijeme pojavljuje u našoj zemlji i južnoamerički moljac minera rajčice (Tuta absoluta), čije su gusjenice zelenkaste do svjetlo-ružičaste boje, sa smeđom glavom, a narastu do 7,5 mm. Niti jedna gusjenica ne odgovara opisu pretplatnika. Ako se radi o uzgoju rajčice za vlastite potrebe gospodarstva, tada preporučujemo obvezno vješanje žutih ljepljivih ploča između biljaka koje bi mogle privući neke fitofagne vrste koja napadaju rajčicu.
Od insekticida za amatersku primjenu mogli bi preporučiti primjenu acetamiprida (Mospilan) jer učinkovito suzbija i druge nametnike rajčice (npr. lisne uši, fitofagne stjenice). Isto tako i primjenu botaničkih (biljnih) pripravka dopuštenih u ekološkom uzgoju na osnovi piretrina (npr. Asset five, Abanto, Krisant, Piretro Natura) ili tropske neem biljke (NeemAzal).