Posjedujem ruševnu kuću s malom okućnicom, no volio bih proširiti svoje zemljište. Međutim, vlasništvo zemljišta kojeg bih htio kupiti pripada Hrvatskim šumama. Koji je postupak i kome bih kao potencijalni kupac trebao uputiti zahtjev za kupnju? Koje dokumente trebam priložiti zahtjevu itd.?

ODGOVOR

HŠ d.o.o. prodaju nekretnine u svom vlasništvu putem javnog natječaja. Tako ih nije moguće prodati ispod cijene utvrđene po ovlaštenom sudskom vještaku za graditeljstvo i procjenu nekretnina. Ako je osoba zainteresirana za kupnju određene nekretnine potrebno je da se pisanim ili usmenim putem obrati upravi šuma podružnici na čijem području se nalazi nekretnina. Svi kontakti mogu se pronaći na web portalu https://www.hrsume.hr/o-nama/uprave-suma/

Po iskazanom interesu, uprava šuma podružnica će, ako s predmetnom nekretninom ne planira raspolagati na koji drugačiji način, prikupiti svu potrebnu dokumentaciju te u slučaju da ne postoje pravne ili stvarne  prepreke,  pokrenuti postupak njene prodaje. Ako Uprava i Nadzorni odbor prihvate prijedlog uprave šuma podružnice, tekst javnog natječaja objavljuje se na internetskim stranicama HŠ d.o.o. Obavijest o tome objavljuje se u odabranom dnevnom ili tjednom listu. U pravilu, natječaj je otvoren petnaest dana te se na njega mogu javiti sve zainteresirane osobe koje udovoljavaju objavljenim uvjetima.

Na javnom natječaju mogu sudjelovati samo osobe koje najkasnije do dana isteka roka za podnošenje ponuda uplate jamčevinu za ozbiljnost ponude u iznosu 10 % početne prodajne cijene iz javnog natječaja. Kriterij odabira je najpovoljnija ponuda, koja ne može biti niža od početnog iznosa kupoprodajne cijene.  Po donošenju odluke o odabiru najpovoljnijeg ponuditelja, pristupa se sklapanju ugovora o kupoprodaji. Na ugovoreni iznos kupoprodajne cijene kupac plaća odgovarajući porez.

Hrvatske šume d.o.o.

Prethodni članakPremium lješnjak kocke
Sljedeći članakPionir uzgoja tartufa u Hrvatskoj
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.