Htio bih znati više o stočnoj repi, bitnoj krmnoj kulturi, pa molim da me ukratko informirate.

ODGOVOR Stočna repa (Beta vulgaris var. crassa Self.) pripada istoj porodici Chenopodiaceae kao i šećerna repa te su prema morfološkim i biološkim značajkama ove dvije kulture vrlo slične. Sorte stočne repe dijele se prema obliku korijenovog sustava (cilindričan, izduženo-ovalni, konusni i okrugli). Sjeme stočne repe počinje klijati na temperaturi od 2 do 5 °C. Klijanci sposobni za život pojavljuju se na 6-7 °C, međutim jednolične klice pojavljuju se na temperaturi od 12-15 °C. Listovi odraslih biljaka mogu izdržati kratkotrajne jutarnje mrazove, dok korijenje krmne repe iskopano iz tla i nepokriveno može biti oštećeno mrazom od -2 °C, postajući neprikladno za skladištenje. Optimalna temperatura za rast lišća i korijena je 15-20 °C.

Uvjeti za uzgoj stočne repe

Rast stočne repe u jesen prestaje pri srednjoj dnevnoj temperaturi od 6 °C. Tijekom vegetacije minimalna suma aktivnih temperatura je 1500-2400 °C. Stočna repa je biljka koja voli vlagu. Za ostvarenje dobrih prinosa preferira toplu vlažnu klimu. Najbolje uspijeva u područjima kojima godišnja količina oborina iznosi najmanje 400 mm/m². Može podnijeti kratkotrajna sušna razdoblja tijekom svog uzgoja. Stočna repa za svoj uzgoj zahtijeva tla dobre plodnosti. Optimalna su ilovasta i pjeskovito-ilovasta tla s visokim sadržajem organske tvari. Niži prinosi mogu se očekivati na kiselim, močvarnim tlima i tlima s nižim sadržajem hraniva. Optimalna pH vrijednost tla je od 6 do 7. Vegetacijsko razdoblje u prvoj godini uzgoja kad formira korijenski sustav i rozetu je 125-150 dana.

Najbolje pretkulture stočnoj repi u plodoredu su rano požnjeveni usjevi, kao npr.: ozima raž za zelenu krmu, jednogodišnje trave za sijeno ili zelenu krmu, višegodišnje trave prve godine korištenja, mahunarke, povrće, kukuruz, rani krumpir, ozime žitarice itd. Stočna repa je dobra pretkultura jarim žitaricama, jednogodišnjim travama i silažnim usjevima. Rokovi sjetve stočne repe su kao i kod šećerne repe (kad se tlo ugrije na 6-7 ° C) na dubinu 3-4 cm. Norma sjetve ovisna je tome koje sjeme se koristi. Kod višekličnog sjemena ona iznosi 8-16 kg/ha, dok je kod piliranog sjemena manja i iznosi 3-4 kg/ha. S berbom stočne repe počinje se kad lišće požuti prije početka mraza. Glavni zadatak skladištenja repe je smanjiti gubitke hranjivih tvari, spriječiti ponovni rast lišća i razvoj truleži. Za skladištenje su prikladni samo zdravi i neoštećeni korijeni.

Foto: www.hippopx.com

Prethodni članakSjetva suncokreta i uljane repice
Sljedeći članakKošnice lisnjača i pološka
Suzana Pajić, dipl.ing.agr.
Diplomirani inženjer agronomije (ratarstva), viša stručna savjetnica u Savjetodavnoj službi Podružnica Međimurske županije iz područja ratarstva. Rođena 07.08.1967. godine u Prelogu. Diplomirala na Agronomskom fakultetu u Zagrebu 1990. godine. Radila u „Sjemenarstvu“ tvrtke Podravka, poljoprivrednim ljekarnama Veterinarske stanice Čakovec, a 01.12.2004. počinje s radom u Savjetodavnoj službi (HZPSS). Kao vanjski suradnik Pučkog otvorenog učilišta Čakovec pri obrazovanju odraslih za zanimanje ratar gdje predaje predmete iz ratarske proizvodnje. Član je više Udruga vezanih uz poljoprivrednu proizvodnju. Certificirani sudac na koji aktivno sudi na natjecanjima orača. Sudjelovala u organizaciji 59. Svjetskog natjecanja u oranju u Biogradu na Moru 2012. godine. Kao koautor ili autor stručnih radova sudjelovala godinama na Kongresu oplemenjivanje bilja, sjemenarstvo i rasadničarstvo u organizaciji Hrvatskog agronomskog društva.