Iako nije jedini, meso je ipak glavni i najrašireniji proizvod kunića. Razlog leži u tome što kroz potomstvo kunić u jednoj godini može proizvesti više od deset puta svoje vlastite težine. Uz pravilnu i izbalansiranu hranidbu brzo se razvija i već za dva mjeseca može dostići težinu od 2 kg, a za tri mjeseca 3 kg žive vage. Pritom za svaki kilogram prirasta troši 3 kg kvalitetne hrane. Prema takvom izračunu, u iskorištavanju biljne hrane kunići su u znatnoj prednosti ispred goveda i svinja.

Meso kunića je biserasto bijele boje, fine građe, bez mirisa i ugodna blagog okusa. Lako je probavljivo, bogato bjelančevinama, a siromašno mastima. Zbog većeg sadržaja lako probavljivih bjelančevina, svrstava se odmah iza mesa pilića brojlera i teletine. Od vitamina sadržava one B-kompleksa, a od mineralnih tvari fosfor i željezo. Zbog svojih dijetetskih svojstava posebno se preporučuje u prehrani djece, trudnica, starijih osoba, sportaša, dijabetičara i rekonvalescenata.

Prethodni članakZašto ugibaju mladi kunići?
Sljedeći članakSastanak na temu sustava obrane od tuče
Kruno Lažec, dr. vet. med.
Rođen je u Zagrebu gdje završava svoje redovno školovanje i Veterinarski fakultet. Autor je stotinjak znanstveno popularnih članaka iz područja pčelarstva, i povremeni predavač u pčelarskim udrugama. Rođen je 1967. godine u Zagrebu gdje završava osnovnu i srednju školu te Veterinarski fakultet. Pčelarstvom se, uz oca, bavi od ranog djetinjstva do početka Domovinskog rata. Odsustvo s pčelinjaka zbog ratnih zbivanja smanjuje broj košnica do simboličnog broja. Autor je stotinjak znanstveno popularnih članaka iz područja pčelarstva i nešto manje iz kunićarstva koji su objavljivani u nekoliko časopisa i kao prilog dnevnim novinama. Stručni je recenzent jedne knjige i povremeni predavač u pčelarskim udrugama.