Pripremam se da ove godine u jesen nakon berbe grožđa i pripreme vina odlažem vino, umjesto u inox bačvu u bačvu od hrastovine. Kad i kako bi se trebao provesti taj postupak?
ODGOVOR
Postoje dva načina. U barrique bačvu može ići mošt u vrenju ili vino nakon vrenja u cilju dozrijevanja. Vino koje je samo dozrijevalo u bačvi, dobije više arome hrastovine od vina koje je prošlo vrenje u istoj bačvi. To se objašnjava djelovanjem kvasaca i njihovim vezanjem s komponentama hrastovog drveta. Vrijeme koje vino provede u barrique bačvi ovisi o sorti, stilu vina, godini i vinaru. Većina hrastovih spojeva arome, fenola, prijeđu u vino tijekom prvih nekoliko mjeseci, a daljnjim čuvanjem dolazi do lagane mikrooksidacije kojom vino postaje sve ozbiljnije. Ekstraktom bogata, alkoholna vina mogu podnijeti duže dozrijevanje, međutim za „tanja“ vina, to je dosta kraće. Što se tiče životnog ciklusa bačve, smatra se da nakon 4-6 godina ona iscrpi svoje osobine.
Što je bačva starija, potrebno je duže i vino držati u njoj da se postignu zadovoljavajuće aromatske osobine. Treba naglasiti da nije istinito, kako se često ističe, da je jedna vrsta hrasta superiornija u kvaliteti od drugoga i da nije nebitno od kojeg se hrasta rade bačvice. Najcjenjeniji je francuski. U Kaliforniji preferiraju američki, a mi naravno tvrdimo da je slavonski među najboljima. Svaka vrsta ima određene osobine te će na vino djelovati na svoj jedinstveni način. Upravo iz tog razloga vinari u podrumima imaju velik broj bačvica od drveta različitog podrijetla, kako bi međusobnim miješanjem dobili vino najbolje kvalitete.