Na etiketi boce šampanjca piše da je proizveden charmat metodama kakav je to način proizvodnje i je li taj pjenušac isti kao proizveden šampanjskom metodom?


Charmat je način proizvodnje prirodnog pjenušca, s tim da je tim postupkom bocu zamijenila veća ili manja metalna posuda (tal. autoclave, franc. boule ili cuve close). Osnovno načelo ovoga postupka sastoji se u tome da se u cisternama najčešće s dvostrukim stijenkama provodi dirigirano vrenje. Na cisternama su ugrađeni manometri, termometri i slavine, pa kada se alkoholnom fermentacijom postigne željena pretvorba saharoze, uvođenjem hladne salamure u plašt, zbog pada temperature vrenje se zaustavlja. Slijedi odvajanje od taloga i kvasca i filtriranje (ali bez dekompresije) i, dakako punjenje u boce.

Cisterne su, ovisno o kapacitetu pogona, složene u baterije, pa se posao obavlja manje ili više kontinuirano; dok u prvoj cisterni tek započinje, u zadnjoj završava. Kakvoća pjenušca u usporedbi s onim po klasičnom postupku zaostaje, jer su ovime svi procesi brži pa nisu ni započele one do kraja nerazjašnjene pretvorbe kojima će se stvoriti plemeniti mirisi i okusi. Zato se pjenušci proizvedeni ovim postupcima, moraju deklarirati na etiketi boce.

Prethodni članakKoju silažu koze smiju jesti?
Sljedeći članakZapočelo podnošenje zahtjeva za Izravnu potporu 2016.
Gospodarski list
Gospodarski list – sve što vrijedi znati u poljoprivredi Gospodarski list najstariji je i najčitaniji hrvatski časopis za poljoprivredu, s tradicijom dugom preko 180 godina. Kroz tri stoljeća pomaže poljoprivrednicima stručnim, aktualnim i korisnim sadržajem te i danas svakih petnaest dana stiže na adrese svojih vjernih pretplatnika. Naši autori su priznati stručnjaci, znanstvenici i poljoprivrednici. Uz tiskana i online izdanja, posjeduje bogatu biblioteku knjiga pod nazivom - Obitelj i gospodarstvo, organizira razne stručne konferencije iz područja agrobiznisa, kroz društvene mreže aktivno sudjeluje u svakodnevnici ljubitelja prirode i poljoprivrede. Opravdano je najveći specijalizirani - poljoprivredni medij u regiji. Cilj Gospodarskog lista je ostao isti od prvog broja – znanjem jačati poljoprivredu i selo.