Rakija drožđenka dobiva se destilacijom vinskog taloga (drožđa), a sadrži stvarnog alkohola 35 – 55 vol. %. Što je drožđe – talog gušći, sadrži manje alkohola. U rijetkom talogu nalazi se veća količina vina, pa se iz takva taloga destilacijom dobiva više alkohola. Nakon završenog vrenja, a po prvom pretoku, na dnu bačve ili cisterne ostane vinski talog ili drožđe. Vinski talog sastoji se od živih ili izumrlih kvasaca kao i drugih mikroorganizama, zatim krutih ostataka grožđa (kožice, sjemenke), soli vinske kiseline i tvari koje nastaju koagulacijom (bjelančevine i boje) kao i nešto mineralnih čestica.

Talog sadrži oko 10% vina i u tih 10% nalazi se 70% vina i 30% navedenih tvari. Količina taloga ovisi o kultivaru, načinu muljanja grožđa i tiještenja masulja. Ako se talog odmah ne podvrgne destilaciji, s obzirom na to da sadrži dosta mikroflore (kvasaca i bakterija) podložan je kvarenju, zato ga kod duljeg čuvanja moramo konzervirati kalijevim metabisulfitom 15 – 30 g/hl. Destilacija vinskog taloga provodi se u istim kotlovima u kojima i destilacija komine.

Prethodni članakLjekovita svojstva naranče
Sljedeći članakŠto treba znati o folijarnoj gnojidbi?
Gospodarski list
Gospodarski list – sve što vrijedi znati u poljoprivredi Gospodarski list najstariji je i najčitaniji hrvatski časopis za poljoprivredu, s tradicijom dugom preko 180 godina. Kroz tri stoljeća pomaže poljoprivrednicima stručnim, aktualnim i korisnim sadržajem te i danas svakih petnaest dana stiže na adrese svojih vjernih pretplatnika. Naši autori su priznati stručnjaci, znanstvenici i poljoprivrednici. Uz tiskana i online izdanja, posjeduje bogatu biblioteku knjiga pod nazivom - Obitelj i gospodarstvo, organizira razne stručne konferencije iz područja agrobiznisa, kroz društvene mreže aktivno sudjeluje u svakodnevnici ljubitelja prirode i poljoprivrede. Opravdano je najveći specijalizirani - poljoprivredni medij u regiji. Cilj Gospodarskog lista je ostao isti od prvog broja – znanjem jačati poljoprivredu i selo.