U dvorištu sam prije četiri godine posadio marelicu koja lijepo napreduje – već je i cvala. Do sada je nisam orezivao, da li bi trebalo?
Marelica traži specifične klimatske uvjete. Najvažnije je da na lokaciji gdje je želimo uzgajati nema velikih kolebanja u rano proljeće. Ova voćka rano počinje s vegetacijom i takvo vrijeme je može isprovocirati na još raniju cvatnju, što još više povećava rizik od šteta od proljetnog mraza. Osim, toga tada se javlja i veća mogućnost pojave apopleksije. Stoga je ne smijemo saditi u proljeće, nego treba pričekati jesen. To je posebno važno ove godine kada su temperature neprimjereno visoke za zimsko doba godine. Što se tiče osjetljivosti pojedinih sorata, među njima nema neke veće razlike.
Na pojavu apopleksije utječe više čimbenika, ali su najvažnije nestabilne proljetne vremenske prilike i nedovoljna podudarnost podloge. Na žalost, u Hrvatskoj se marelica najčešće cijepi na podlogu džanarike s kojom nema uvijek dobru podudarnost, pa je rizik od pojave apopleksije veći. Rezidbu treba provoditi u vegetaciji čistim i oštrim alatom kako bi rane brže zacijeljivale. Za oblikovanje krošnje mladih stabala prednost treba dati povijanju i pinciranju mladica kako bi se potreba za rezidbom svela na najmanju moguću mjeru ili čak izostavila. Sorte koje se mogu preporučiti su “Mađarska najbolja” i “Kečkemetska ruža”, koja se odlikuje većom otpornošću na pozebu i pogodnošću plodova za transport. Uz ove sorte dobro je posaditi još i treću sortu, s kojom se može eksperimentirati jer neki rasadnici znaju ponuditi i novije sorte koje vrijedi probati.