Rotkvica je jednogodišnja biljka i danas je vrlo popularno povrće koje obiluje mineralima i vitaminima te sadrži samo 16 kalorija. Odlikuju je i ljekovita svojstva od čega je vrijedno istaknuti njeno djelovanje na probavu, dišne organe i kožu (kod vitiliga rotkvica u obliku paste obnavlja melanin, te na taj način koža poprima svoju normalnu boju), a sok rotkvice se koristi kao učinkovit tretman za ubode insekata.
Rotkvica se u zaštićenom prostoru proizvodi u jesenskom i proljetnom razdoblju. Pritom je vrlo pogodna za kontinuiranu sjetvu, odnosno proizvodnju, prije svega zbog kratke vegetacije. Međutim, kod toga treba imati na umu opasnost od razmnožavanja i širenja nametnika tla.
Prednost upotrebe agrotekstila
Osim proizvodnje na gredicama plastenika, rotkvica se vrlo uspjepno može proizvoditi i na stolovima u gajbama ili plastičnim kontejnerima. Proizvodnja se može ostvarivati bez zagrijavanja zaštićena prostora ili u njemu, pri čemu je važno odrediti pravo razdoblje proizvodnje. U uzgoju rotkvice agrotekstil igra veliku važnost, toliku da ju je nemoguće zaobići. Prekrivanjem gredica ili kontejnera agrotekstilom postiže se ranija proizvodnja i berba, i to od 15 do 20 dana.
Proljetne, ljetne i zimske rotkvice
Kultivari rotkvice su grupirani prema sezoni uzgoja, pa tako postoje proljetne, ljetne i zimske rotkvice. Proljetne dozrijevaju za 25-30 dana, mogu biti crvene, bijele, ljubičaste i roze, a oblik im je okrugli. Ljetne rotkvice su slične proljetnim, ali nešto veće i duže dozrijevaju. Ljetne i zimske rotkvice trebaju otprilike 50-60 dana za dozrijevanje. Zimske rotkvice preferiraju niske temperature i kratki dan. Niske temperature produžavaju nicanje i vegetaciju usjeva, a najbrže rastu pri umjerenim temperaturama oko 17ºC. Za kvalitetu rotkvice posebno je važna vlaga tla (60-75%). Zbog razmjerno plitkog korijena najbolje joj odgovara lagano, humozno tlo dobre strukture.
Kao i na većini obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava koja se bave povrćarskom proizvodnjom, i na Eko farmi “Čičak” iz Palančana, pokraj Čazme nalazi se različito povrće, koje uzgajaju na gotovo 4 hektara. Vlasnici, Vanja i Franjo Trgovac proizvode poljoprivredne proizvode po ekološkim načelima više od 15 godina. Rotkvice, kao i ostalo povrće, prodaju u specijaliziranim trgovinama ekološki proizvedene hrane i na susjednim seoskim turističkim gospodarstvima.
Plodored kod uzgoja rotkvice je 3 godine, a budući rotkvica ne podnosi stajski gnoj poželjno je sijati je tamo gdje su prije bili krastavci, rajčica i tikvice. Tlo se obrađuje na 20-30 cm dubine, formiraju se gredice, a površina se izravna i po potrebi povalja. Ukoliko se rotkvica sije nakon mahunarki koje ostavljaju dosta dušika u tlu, onda nije potrebno gnojiti dušikom jer previše dušika smanjuje kvalitetu. Od mjera njege posebno je važno pravovremeno natapanje, a za vrućih dana i dnevno orošavanje.
Uspjeh proizvodnje povrća ne ovisi samo o iskustvu, znanju i vrijednim rukama farmera. Intenzivna proizvodnja povrća nezamisliva je bez kvalitetnih hibrida, specijalnih gnojiva, korisnih kukaca, pesticida i ostalih pomoćnih sredstava. Syngentino sjeme rokvice Rondar F1 i Kaspar F1 u skupini je visoko kvalitetnog sjemena. Rondar je pogodan za prezimljavanje i za najraniju proizvodnju, u plastenicima se sije od kraja rujna do sredine travnja, proizvodnja na otvorenom pod agrroteksilom preporuča se krajem siječnja i početkom veljače.
Ovaj hibrid odlikuje okrugli korijen jarkocrvene boje promjera 3 cm i izrazite unutrašnje kvalitete. Kaspar je najpopularniji hibrid srednje Europe za otvoreno polje, a uzgaja se od proljeća do jeseni. Ima okrugli korijen lijepe, ujednačene, sjajno crvene boje i tamnozelenih listova. Oba hibrida imaju snažne listove i lako se vežu u vezice.
Sjetva rotkvice
Sjeme rotkvice sije se preciznom sijaćicom (220-300 zrna/m2) uz razmak redova 15-20 cm, na dubinu do 1,5 cm. Bere se kad većina biljaka ima promjer hipokotilskog gomolja oko 15 mm i to ručno (čupanjem). Na većim površinama mehanizirano i tada se obično prodaje bez lišća. Prinos rotkvice je oko 4 kg/m2. Rotkvice se nakon berbe vežu u vezice i slažu u letvarice ili kutije. Ubrani plodovi mogu se čuvati u hladnjači na 0oC i pri 95% vlage do 12 dana. Rotkvica bez lišća koja je zapakirana u PE vrećice do 6 tjedana. Prema standardima kvalitete na EU tržištu rotkvice se mogu plasirati kao:
● I klasa: rotkvice moraju biti ujednačene boje i oblika, sa svježim i cijelim listovima, oprane, bez pukotina i drugih oštećenja. U manjim pakiranjima, rotkvica može biti bez lišća, s korijenom ili bez njega. Iako nema klasiranja po veličini, za I klasu bi promjer trebao biti najmanje 15 mm. Dopušteno je 10% II klase i 10% sitnijih rotkvica, ali ukupno ne više od 15%.
● II klasa: dopušteno je oštećenje lišća i manja oštećenja rotkvice.
Troškovi
U varijabilne troškove proizvodnje rotkvice ubrajaju se: trošak mehanizacije, trošak gnojidbe, trošak sjetve, trošak zaštitnih sredstava, trošak navodnjavanja, trošak berbe i trošak pakiranja. Najveći udio u strukturi varijabilnog troška imaju troškovi berbe i pakiranja (68%). Troškovi mehanizacije obuhvaćaju sve mehanizirane operacije (duboko oranje, drljanje, kultivacija i sl.). Mogu se podijeliti na fiksne i varijabilne troškove. Varijabilni uključuju troškove goriva, maziva, održavanja i popravaka, dok fi ksni uključuju troškove registracije, osiguranja, kamata i amortizacije.
Od svih operacija pripreme tla, koji u strukturi varijabilnog troška mehanizacije sudjeluju sa 58%, čak 42% otpada na trošak dubokog oranja. Kod uzgoja rotkvice treba paziti na vrijeme sjetve, jer se mogu javiti problemi u uzgoju prilikom jako rane sjetve, ali i kasne proljetne sjetve rotkvice. Kod rane sjetve se zbog niskih temperatura produžava rast i dolazi do prorastanja prije stvaranja zadebljalog dijela stabljike koji se koristi kao namirnica. Isto se može dogoditi i kod kasne proljetne sjetve kad je dan duži od 12 sati, uz povišenu temperaturu i smanjenu vlažnost zraka i tla. Rotkvica u tim uvjetima stvara cvjetne stapke, pa hipokotil postaje mekan, suh i promjeni mu se okus.
Crna i bijela rotkva
Kao tipična zimska vrsta ljekovitih svojstava ističe se rotkva, poznata i kao crna rotkva ili povrtnica. (Raphanus sativus var. niger). Boja hipokotila rotkve najčešće je crna, dok je unutrašnje tkivo bijele boje. U zemljama sjeverne Europe, gdje se rotkva kontinuirano konzumira tijekom cijele godine, osim crno obojenih kultivara uzgajaju se i kultivari bijele, žute, smeđe ili ljubičaste boje s bijelim ili crvenim unutrašnjim tkivom. Kod nas se najčešće uzgajaju kasniji kultivari rotkve koji se siju tijekom srpnja, a za berbu dospijevaju za 70 do 80 dana. U području sjeverne Europe čest je proljetni uzgoj ovog povrća te se sjetvom tijekom ožujka i travnja ostvaruje berba zadebljalog hipokotila za 50 do 60 dana.
Mlada proljetna rotkva manjeg je promjera i na tržište obično dolazi u vezicama. Kod uzgoja proljetnih kultivara preporučuje se veća gustoća sklopa (20-25cm×10cm). Dok se jesenski kultivari siju na razmak redova 30-45cm. Daikon; bijela ili japanska rotkva (Raphanus sativus var. longipinnatus) je zimska rotkva, neobicna zbog bijele boje hipokotila. Vrlo je popularan u azijskim zemljama, a obiluje kalcijem, fosforom i željezom. Buduci da biljke razvijaju vecu lisnu masu a dužina hipokotila može varirati od 10-40cm, u uzgoju se preporucuje veci razmaci izme u redova(40-60cm) i unutar reda (15-25cm).