Ministarstvo poljoprivrede je 28. veljače 2014. godine Europskoj komisiji uputilo četiri Zahtjeva za registraciju i zaštitu oznake poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda i to jedan za oznaku izvornosti za Ekstra djevičansko maslinovo ulje Cres, a tri za oznaku zemljopisnog podrijetla za Krčki pršut, Dalmatinski pršut i Baranjski kulen.

Sukladno odredbama Uredbe (EU) br. 1151/2012 i članka 8. Zakona o zaštićenim oznakama izvornosti, zaštićenim oznakama zemljopisnog podrijetla i zajamčeno tradicionalnim specijalitetima poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, nakon što je naziv zaštićen u Republici Hrvatskoj, Ministarstvo poljoprivrede dostavlja Europskoj komisiji dokumentaciju potrebnu za registraciju oznake na razini Europske unije. Ministarstvo poljoprivrede uputilo je Europskoj komisiji četiri Zahtjeva za registraciju oznake na EU razini i to za slijedeće proizvode:

1. Krčki pršut – OZNAKA ZEMLJOPISNOG PODRIJETLA
2. Dalmatinski pršut – OZNAKA ZEMLJOPISNOG PODRIJETLA
3. Baranjski kulen – OZNAKA ZEMLJOPISNOG PODRIJETLA
4. Ekstra djevičansko maslinovo ulje Cres -OZNAKA IZVORNOSTI

Europska Komisija će u roku od najduže šest mjeseci razmatrati navedene zahtjeve kako bi provjerila opravdanost i ispunjavanje uvjeta propisane u važećim EU Uredbama.
Nakon završenog postupka razmatranja, Komisija će objaviti Jedinstveni dokument predmetnih oznaka u Službenom listu Europske unije. Tada započinje teći rok za prigovor koji iznosi tri mjeseca u kojem svaka fizička ili pravna osoba, izvan područja Republike Hrvatske, može podnijeti prigovor na objavljeni zahtjev za registraciju oznake. U slučaju da je prigovor podnesen postupak rješavanja prigovora može najduže trajati 8 mjeseci, a što uključuje i fazu postizanja sporazuma podnositelja zahtjeva za registraciju i podnositelja prigovora. Ukoliko se sporazum ne postigne konačnu odluku donosi Komisija. Ukoliko ne bude podnesenih prigovora ili Europska komisija odbije prigovor ili ukoliko stranke postignu sporazum, oznaka se registrira i ista se upisuje u registar Europske unije – DOOR bazu podataka.
Kada se oznaka izvornosti, oznaka zemljopisnog podrijetla i zajamčeno tradicionalni specijalitet registrira na razini EU to znači da je proizvod zaštićen na području cijele EU i navedena zaštita je vremenski neograničena. Na ovaj način registriran naziv proizvoda je zaštićen od svakog izravnog i neizravnog korištenja te svake zloupotrebe koja bi mogla dovesti potrošača u zabludu glede pravog podrijetla proizvoda te narušavanja ugleda proizvodu.
Zaštita autohtonih proizvoda ima za cilj povećati vrijednost samog proizvoda što znači ostvariti višu cijenu na tržištu, a time povećati dohodak proizvođaču. Proizvod sa zaštićenom oznakom jamči potrošaču kvalitetu i specifičnost tog proizvoda. Nadalje, to je i značajan doprinos ruralnom razvoju u smislu prepoznatljivosti kako samog proizvoda tako i područja u kojem se proizvodi.

Prethodni članakOdržan 2. sastanak Stručnog savjeta za praćenje stanja u proizvodnji i preradi povrća
Sljedeći članakPrivremeni načini odvodnje
Gospodarski list
Gospodarski list – sve što vrijedi znati u poljoprivredi Gospodarski list najstariji je i najčitaniji hrvatski časopis za poljoprivredu, s tradicijom dugom preko 180 godina. Kroz tri stoljeća pomaže poljoprivrednicima stručnim, aktualnim i korisnim sadržajem te i danas svakih petnaest dana stiže na adrese svojih vjernih pretplatnika. Naši autori su priznati stručnjaci, znanstvenici i poljoprivrednici. Uz tiskana i online izdanja, posjeduje bogatu biblioteku knjiga pod nazivom - Obitelj i gospodarstvo, organizira razne stručne konferencije iz područja agrobiznisa, kroz društvene mreže aktivno sudjeluje u svakodnevnici ljubitelja prirode i poljoprivrede. Opravdano je najveći specijalizirani - poljoprivredni medij u regiji. Cilj Gospodarskog lista je ostao isti od prvog broja – znanjem jačati poljoprivredu i selo.