U Ministarstvu poljoprivrede je, dana 26. ožujka 2014. godine, održana sjednica Stručnog savjeta za praćenje stanja u tovu goveda i proizvodnji goveđeg mesa na kojoj je razmatrano aktualno stanje u sektoru.
Iako Republika Hrvatska već neko vrijeme bilježi pad broja krava, podaci o svjetskim trendovima i prognoze za budućnost ovog sektora daju vjetar u leđa optimizmu. Naime, predviđa se da će na svjetskom tržištu doći do povećane potražnje za goveđim mesom i smanjenja cijena stočne hrane. Prema FAO prognozi, proizvodnja goveđeg mesa u RH ima potencijal rasta od 35 % do kraja 2030. godine. Nadalje, prosječan Hrvat godišnje pojede samo 10 kg goveđeg mesa, dok Talijan pojede čak 23 kg u istom razdoblju. Prosječna potrošnja u EU 27 je 16 kg/stanovniku godišnje. Za ostvarivanje rasta proizvodnje važno je potaknuti suradnju između primarnih proizvođača i prehrambene industrije. Ministarstvo poljoprivrede na raspolaganju je i jednima i drugima kako bi se identificirali i riješili problemi.
Jedan od najvećih problema s kojima se susreću uzgajivači stoke u Republici Hrvatskoj je nedostatak poljoprivrednog zemljišta. Upravo ovih dana, u Agenciji za poljoprivredno zemljište održavani su sastanci s predstavnicima lokalnih uprava i samouprava kako bi se ubrzao postupak davanja u zakup poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske. Da su u Agenciji svjesni važnosti poljoprivrednog zemljišta za stočare, govori i činjenica da će se prioritetno rješavati upravo zakup zemljišta za stočare koji su u odnosu na druge poljoprivredne proizvođače u najnepovoljnijem položaju.
Savjetu je predstavljen i Farmski sustav kvalitete u proizvodnji junetine, janjetine i jaretine koji će domaćim proizvođačima pomoći da budu konkurentniji, a potrošačima pružiti garanciju porijekla i kvalitete proizvoda. Ovaj sustav označavanja proizvoda provoditi će Hrvatska poljoprivredna agencija.
Udruženi proizvođači moći će koristiti mjere za promociju svojih proizvoda i iz Europskog jamstvenog fonda, pod određenim uvjetima.
U rad Savjeta imenovani su predstavnici Ministarstva poljoprivrede, Agronomskog fakulteta u Zagrebu, Poljoprivrednog fakulteta u Osijeku, Hrvatske poljoprivredne agencije, Hrvatske gospodarske komore, Hrvatske obrtničke komore, Hrvatske poljoprivredne komore, Hrvatske veterinarske komore, Udruge za tov i uzgoj junadi Baby -beef, te tvrtki, GIU Croatiastočar, Pik Vrbovec d.d., Mesna industrija Braća Pivac d.o.o., Danica mesna industrija d.o.o., MM mesna industrija d.o.o..