Sastanak o stanju u mliječnom sektoru s ministrom poljoprivrede prof.dr.sc Davorom Romićem i suradnicima, u Ministarstvu poljoprivrede 02.03.2016. – zabilješka
Teška i gotovo ne izdrživa kriza na tržištu mlijeka ovih je dana dosegla vrhunac snižavanjem otkupne cijene, što će dodatno smanjiti broj obiteljskih gospodarstava, uzgojnih i proizvodnih životinja, te količine mlijeka proizvedene u domaćim štalama.
Iz Udruge obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava Hrvatske Život zato je nedavno upućen dopis javnosti s pozivom na uzbunu a od proizvođačkih organizacija u sektoru mlijeka i većeg broja udruga proizvođača mlijeka i uzgajivača goveda zatražen je sastanak s ministrom poljoprivrede. Tijekom dvaju sastanaka 02.03.2016. s ministrom i njegovim timom, uz sudjelovanje predstavnika ostalih proizvođača, Proizvođačka organizacija UPOCentar-Simentalac i Proizvođačka organizacija Drava-Sava predstavile su hitne mjere za ublažavanje krize (spas sektora), a onda i za trajnije uređenje tržišta mlijekom i mliječnim proizvodima u Hrvatskoj.
Te su mjere i dio programa Udruge Život koji bi trebao sustavno i trajno riješiti nagomilane probleme u mliječnom sektoru koji se već godinama talože i osiromašuju zajednicu.
U raspravi i doradi prijedloga na spomenutim sastancima mogli smo se osvjedočiti da se Ministarstvo poljoprivrede sada želi aktivno uključiti u rješavanje problema po uzoru na praksu u zemljama EU. HITNO-SADA: Od Vlade RH se traži:
1. Žurna i prioritetna isplata izravnih potpora (svih kategorija) proizvođačima mlijeka odmah po prihvaćanju državnog proračuna.
2. Žurna isplata pomoći mliječnom sektoru odobrene iz EU i povećana sredstvima iz državnog proračuna.
3. Žurna odluka Vlade RH o prepuštanju PDV-a u cijeni mlijeka proizvođačima mlijeka
4. Žurno! Jasna i transparentna provedba ugovornih odnosa na tržištu mlijeka RH propisana od Ministarstva poljoprivrede na osnovu obveza prema EU Uredbi 1308/2013 Paralelno sa HITNIM aktivnostima:
1. Pokrenuti aktivnosti inspekcijskog nadzora s težištem na kvalitetu mlijeka i mliječnih proizvoda na policama trgovina i o tome redovno izvještavati javnost
2. Uvesti Pravila o deklariranju proizvoda na policama koja jasno upućuju na sadržaj i kvalitetu proizvoda, ali i njegovo podrijetlo. Treba provjeriti proces izdavanja znaka „Mlijeko s hrvatskih farmi“: Pravilnik o kakvoći svježeg sirovog mlijeka nije se mijenjao od 2000. g.
3. Izraditi Kodeks dobre trgovačke prakse Dodatno predlažemo ovom prilikom; da mljekare koje imaju problema sa viškom uskladištenih proizvoda temeljem Uredbe o uspostavljanju zajedničke organizacije tržišta poljoprivrednih proizvoda (1308/2013) zatraže pomoć države kroz mjeru potpore privatnom skladištenju (odjeljak 3 Uredbe) i da za vrijednost te pomoći proporcionalno održe cijenu mlijeka kod proizvođača. Ovo bi omogućilo da se iskaže dobra volja u solidarnom rješavanju problema između prerađivača i proizvođača.
Tijekom sastanka istaknuta je potreba ispravljanja pogreški kod: – Dodjele državnog poljoprivrednog zemljišta stočarima – Provedbe programa ruralnog razvoja – Isplata zaostalih, a Zakonom utvrđenih, potpora iz 2012. godine