Zagreb, 15. svibnja 2017. – Zagrebačka županija raspisala je javni poziv vrijedan 6.040.000,00 kuna za dodjelu potpora male vrijednosti u poljoprivredi, ruralnom razvoju i šumarstvu. Najviši ukupni godišnji iznos županijske potpore koju jedan korisnik može ostvariti po svim sektorima i mjerama iznosi 100.000 kuna. Javni poziv je otvoren do 31. listopada 2017. godine.

 

Potpore će se dodjeljivati za ulaganja u primarnu poljoprivrednu proizvodnju te modernizaciju i povećanje konkurentnosti poduzetnika u preradi i stavljanju na tržište poljoprivrednih prehrambenih proizvoda u sektoru povrćarstva, cvjećarstva, voćarstva, vinogradarstva i vinarstva te stočarstva i ekološke proizvodnje. Potpore se mogu dobiti i za edukaciju i stručno osposobljavanje, razvoj proizvodnje i marketing, legalizaciju zgrada poljoprivredne namjene, ulaganje u razvoj nepoljoprivrednih djelatnosti i usluga na ruralnom području, ulaganja u sektor šumarstva itd.

 

Korisnici županijskih potpora mogu biti poduzetnici, pravne i fizičke osobe s područja Zagrebačke županije koje su ovisno o potpori na koju se prijavljuju upisane u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava u Zagrebačkoj županiji, Upisnik šumoposjednika ili u upisnik/registar djelatnosti za koju traže potporu te poduzetnici koji otkupljuju mlijeko na području općina Žumberak i Krašić.

 

„Zagrebačka županija je pretežno ruralna županija i veliki dio stanovništva bavi se upravo poljoprivrednom proizvodnjom. Kako bi im olakšali poslovanje ali i unaprijedili kvalitetu života u ruralnim krajevima u ovoj smo godini za potpore u poljoprivredi osigurali 14,1 milijuna kuna. Cilj nam je zadržati mlade ljude na selu, a s obzirom da smo po broju OPG-ova prvi, a po nositeljima OPG-ova mlađim od 40 godina drugi u Republici Hrvatskoj, na pravom smo putu da u tome uspijemo“, izjavio je župan Stjepan Kožić nadodavši kako je prošli tjedan započela gradnju prve ULO hladnjače u Hrvatskoj koja nije u vlasništvu trgovaca. „Hladnjača se gradi uz naš Distributivni centar za voće i povrće u Rakitovcu, vrijedna je 27 milijuna kuna, većina novca za gradnju osigurana je iz EU fondova, a omogućit će domaćim proizvođačima da voće i povrće mogu plasirati na tržište cijele godine, a ne samo sezonski i time konkurirati trgovcima“ – pojasnio je Kožić.

 

Iz Zagrebačke županije pozivaju sve zainteresirane da svoje prijave i propisane obrasce dostave preporučenom poštom najkasnije do 31. listopada 2017. godine na adresu: Zagrebačka županija, Upravni odjel za poljoprivredu, ruralni razvitak i šumarstvo, Ulica grada Vukovara 72/V, 10 000 Zagreb, s naznakom “Zahtjev za županijsku potporu poljoprivredi, ruralnom razvoju i šumarstvu za … (navesti naziv mjere)“.

 

 Tekst javnog natječaja, upute za prijavitelje i prijavni obrasci nalaze se na web-stranici Zagrebačke županije www.zagrebacka-zupanija.hr pod rubrikom Natječaji. Prijavni obrasci dostupni su i u sjedištima gradova i općina Zagrebačke županije, a više informacija može se dobiti u Upravnom odjelu za poljoprivredu, ruralni razvoj i šumarstvo, Ulica grada Vukovara 72/V, Zagreb te na brojevima telefona 6009-426, 6009-466, 6009-496 i 6009-416

Prethodni članakPoziv na Dane karijera i Dan očaranosti biljkama na Agronomskom fakultetu
Sljedeći članakKoji fungicid koristiti za češnjak?
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.