Redoviti sam student, mogu li prema zakonu otvoriti OPG, te aplicirati na EU fondove? Gubim li studentska prava?
ODGOVOR
Zakon o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju(“Narodne novine”, br. 123/03, 198/03, 105/04, 02/07, 46/07, 45/09, 63/11, 94/13, 139/13, 101/14, 60/15 i 131/17) razlikuje studente koji imaju status redovnog studenta od studenata koji imaju status izvanrednog studenta. Odredba članka 86. stavak 4. Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju trebala bi se tumačiti na način da studij u punom radnom vremenu nije kompatibilan s radom u punom radnom vremenu.
Međutim, u navedenom Zakonu ne postoji regulirana izričita zabrana takve situacije. Stoga se ovakva situacija ne može tretirati kao protupravna, odnosno kao protuzakonita. U prilog navedenoj situaciji je i sama činjenica da ne postoji sustav koji bi to kontrolirao. Odnosno koji bi kontrolirao je li redovni student istovremeno u radnom odnosu ili je li osoba koja je stalno zaposlena u međuvremenu postala redovni student. Student u statusu redovnog studenta ima pravo na mirovanje obveza za vrijeme služenja vojnog roka, za vrijeme trudnoće i do godine dana starosti djeteta. Također ima pravo na mirovanje obveza za vrijeme dulje bolesti te u drugim opravdanim slučajevima prekida studija.
Redoviti studenti imaju pravo na zdravstvenu zaštitu, prava na subvencionirano stanovanje i prehranu te druga prava sukladno Zakonu. Redovnim studentima trošak redovitog studija dijelom ili u cijelosti subvencionira se iz državnog proračuna. Zakon o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju propisuje da redoviti studenti imaju pravo na zapošljavanje posredstvom pravnih osoba čija djelatnost osigurava cjelovitost i potrebni standard sustava visokog obrazovanja (studentski centri).
Prema odredbama navedenog Zakona, izvanredni studenti sami sebi plaćaju trošak studija, zdravstveno obrazovanje, prehranu i stanovanje. Zakon o obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu (Narodne novine, br. 29/18 i 32/19) ne ograničava studente (redovne i izvanredne) da pri nadležnom uredu registriraju OPG. Međutim, sama činjenica registracije OPG-a za redovnog studenta mogla bi dovesti do djelomičnog gubitka njegovih studentskih prava. Međutim to nije slučaj sa studentom koji je u statusu izvanrednog studenta (npr. gubitak prava na besplatnu prehranu, stipendiju i slično).
Za prijelaz iz statusa redovitog u status izvanrednog studenta, (npr. zbog zapošljavanja), i obrnuto, nadležno je visoko učilište na kojem je student upisan. Upućujemo vas na odredbu članka 28. Zakona o obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu. Ona propisuje da član OPG-a može biti punoljetna i poslovno sposobna osoba. Osoba mora biti član obiteljskog kućanstva i/ili član obitelji, te obavljati gospodarsku djelatnost poljoprivrede kao jedino ili glavno zanimanje. Ta osoba se obvezno upisuje u Upisnik OPG-a.
Može se biti redovni student i nositelj OPG-a
Iznimno od prethodno navedenog, član obiteljskog kućanstva koji je korisnik mirovine, redoviti učenik ili student, ili je obvezno osiguran po drugoj osnovi obvezno se upisuje u Upisnik OPG-ova samo ako se upisuje kao nositelj dopunske djelatnosti. Nositelj OPG-a može biti nositelj u samo jednom OPG-u. S time da istovremeno ne može biti član OPG-a u drugom OPG-u. Odnosno osoba koja ima registrirani obrt za djelatnost poljoprivrede i šumarstva.
Osoba može imati status redovnog studenta i istovremeno biti nositelj OPG-a te podnositi zahtjev za dodjelu bespovratnih potpora. Kako onih koje se sufinanciraju iz državnog proračuna Republike Hrvatske, tako onih koji se financiraju iz fondova Europske unije. Nositelj i članovi OPG-a koji obavljaju poljoprivrednu djelatnost kao jedino ili glavno zanimanje, upisom obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva u Upisnik postaju obveznici mirovinskog osiguranja. Na kraju, biti nositelj OPG-a ne znači da nositelj mora u razdoblju od 8 do 16h biti na radnom mjestu. Baš suprotno, nositelj OPG-a sam definira svoje radno vrijeme.