Kao i mnogi ove godine imamo probleme s glodavcima. U vrtu mi glodavci za sada zadaju glavni problem na plodu krastavca. Pojedu sve velike plodove, a male načmu. Pokušavam s otrovnim mamcima pod crijepom, ali bez učinka. Imate li savjet?
ODGOVOR
Zbog ovogodišnjeg iznadprosječno suhog i vrlo vrućeg mjeseca lipnja, a slične meteorološke uvjete bilježimo i tijekom prve polovice mjeseca srpnja, povrćari često dojavljuju štete od glodavca na podzemnim i nadzemnim dijelovima korjenastog, i gomoljastog povrća, a napadnute su i biljne vrste koje u svom sastavu imaju naglašeni sadržaj vode (npr. plodovi krastavca, tikvica, uljne tikve i dr.).
Najčešći su voluharice i miševi, a u našoj je zemlji dominantan glodavac na povrću poljska voluharica. Najčešće se zadržava na površinama koje se rijetko ili uopće ne obrađuju, pa često napadaju povrtnjake u čijoj su neposrednoj blizini livade ili zapuštene poljoprivredne površine, ili travnjački voćnjaci s visokim stablašicama koji se rijetko kose. Poljska voluharica je vrlo plodna, jer se koti 3-4 puta, a u jednom leglu može biti 4-8 mladih. Hrani se sočnom biljnom hranom, a manje zrnjem.
Poljske glodavce treba suzbijati rodenticidima. Nalaze se u obliku mamaca koje treba stavljati u aktivne rupe glodavca. Ali, svim rodenticidima koji su imali dozvolu za uporabu na poljoprivrednim površinama istekla je valjanost dozvole. Na tržištu je moguće naći neke proizvode koji su registrirani kao biocidni pripravci, pa se ne ubrajaju u sredstva za zaštitu bilja. Za suzbijanje poljskih voluharica u povrću moguće je u našoj zemlji kupiti pripravak Arvalin, na osnovi djelatne tvari cinkov fosfid (2 kg/ha, najviše 3x ili ukupno 6 kg/ha na istoj površini u jednoj sezoni).
Vrlo je toksičan za ptice, ribe i ostale divlje (i domaće) životinje. Stoga mamci (pelet ili zrno) trebaju biti postavljeni tako da su izvan domašaja kućnih ljubimaca, djece ili neciljanih divljih životinja. Važno je suzbijati poljske glodavce redovito, bez obzira na brojnost štetnika, radi sprječavanja njihova prenamnožavanja. Pretplatnik navodi da mamce stavlja pod crijep. Bolje ih je stavljati u aktivne rupe i “zatvoriti” petom cipele. Tijekom suše i vrlo visokih temperatura moguće je voluharice pokušati uloviti ukopavanjem u razini zemlje plastičnih kanti djelomično napunjenih vodom do donje trećine sadržaja. Moguće glodavce tijekom noći privuče voda, pa upadaju u kantu iz koje ne mogu izaći.