Mikrozelenje (microgreens) su mladi izdanci povrća, aromatičnog i ljekovitog bilja i žitarica s tek izniklim listovima. Bogat su izvor vitamina, minerala, vlakana, aminokiselina i antioksidansa. Utvrđeno je da mikrozelenje sadrži 4 do 6 puta više vitamina i minerala u odnosu na biljke u punoj tehnološkoj zrelosti. Vrlo su atraktivnog izgleda, koristimo ih za jelo ili kao jestivu dekoraciju.
Za razliku od uzgoja klica, za mikrozelenje je potreban supstrat za uzgoj, a konzumiraju se stabljike i prvi listovi (supke). Mikrozelenje se uzgaja u zaštićenom prostoru i kontroliranim uvjetima (kontrola svjetla i vlage). Kao supstrat može se koristiti zemlja, treset, pijesak, vlakna kokosa, pamuka i jute.
Nikad supstrat ne koristite dvaput: tako se prenose plijesni i bolesti. Iskorišteni supstrat zajedno s ostacima biljčica stavite na kompost. Prije sjetve sjeme treba dobro isprati kako bi uklonili površinske nečistoće. Kako bi ubrzali nicanje, krupno sjeme prije sjetve namočite u vodi nekoliko sati uz često ispiranje (npr. suncokret i grašak). Sjetvu obavljamo gusto u plitke posude s rupicama na dnu koje smo ispunili tankim slojem supstrata za sjetvu (2 cm). Posude za uzgoj s rupicama za odvod viška vode trebaju ispod imati druge vodonepropusne posude.
Posude za uzgoj napunite supstratom, navlažite ga, pritisnite rukom ili daščicom, i po njemu ravnomjerno pospite sjeme. Sjemenom treba prekriti minimalno 70 % površine posude u jednom sloju, kako bi mlade biljčice gusto nikle i držale jedna drugu. Gustom sjetvom izbjeći ćete polijeganje biljaka, ali oprez jer kod preguste sjetve može doći do problema s plijesni i neravnomjernog nicanja.
Kako postupati i pratiti rast?
Nakon sjetve na vlažni supstrat, sjeme nježno zalijemo, najbolje pomoću ručne prskalice i pokrijemo tamnim poklopcem ili folijom kako bi se održala vlažnost i optimalna temperatura za nicanje (23-25°C). Dobro je na poklopac staviti neki teži predmet (oko 2 kg) ili drugu posudu sa sjemenom kako bi bilo ravnomjerno pritisnuto da može ravnomjerno niknuti. Ne pokrivajte sjeme drugim slojem supstrata. Stavite na toplo mjesto i pustite da klija u mraku pod opterećenjem kako bi sve biljke podjednako rasle (otprilike 1 do 5 dana ovisno o vrsti, klijavosti i načinu uzgoja). Kad biljke počnu gurati poklopac nagore, ili počnu viriti sa strane, maknite poklopac i stavite biljčice pod svjetlo.
Potrebno im je dnevno osigurati 10-12 sati svjetlosti kako bi dobile lijepu boju i redovito ih ovlaživati vodom. Najbolje su svjetiljke za uzgoj u zatvorenim prostorima zbog mogućnosti kontrole i upravljanja. Bitno je supstrat održavati vlažnim, ali ne zalijevati previše kako ne bi došlo do pojave plijesni. Smanjite temperaturu! Obavezna je dobra ventilacija i odvlaživanje zraka u prostoru u kojem uzgajate. Preporučljivo je biljke crvene boje lista ili stabljike uzgajati pod umjetnim ili indirektnim prirodnim svjetlom. Na suncu mogu poprimiti smeđu boju. Prije sjetve izvažite sjeme i zapišite koju ste količinu koristili s datumom sjetve. Ako bude potrebno, idući puta ćete korigirati količinu. Zapisujte i koliko ste često zalijevali, držali u mraku, na kojoj temperaturi.
Mikrozelenje dospijeva za berbu 5 do 20 dana nakon klijanja ovisno o vrsti, klijavosti i načinu uzgoja. Nakon što naraste nekih 5-6 cm i formirani su prvi listići (supke), reže se škarama ili oštrim nožem uz supstrat i spremno je za konzumaciju. Ako planirate mikrozelenje čuvati u hladnjaku, nemojte ga prati. Kako bi duže zadržalo svježinu, perite neposredno prije konzumacije. Rok trajanja nabranog mikrozelenja je 3 do 5 dana ako se čuva u pravilnim uvjetima (plastičnoj vrećici na hladnom mjestu).
Za uzgoj mikrozelenja koristite isključivo ekološko sjeme namijenjeno takvom uzgoju. Sjeme mora biti posebno testirano na prisutnost gljivica, bakterija i drugih mikroorganizama. Veliki izbor kvalitetnog sjemena pronaći ćete u web shopu www.lokvina.hr.