Zagrebačka županija osmislila je novu mjeru za svoje poljoprivrednike. Riječ je o 800 tisuća kuna vrijednom javnom pozivu kojim poljoprivrednici mogu ostvariti do 70 tisuća kuna bespovratnih sredstava za ugradnju fotonaponskih sustava za proizvodnju električne energije – tzv. solarne elektrane na zgradama poljoprivredne namjene. Javni poziv otvoren je do 15. studenoga 2022. godine, odnosno do utroška proračunskih sredstava.

U protekle tri godine Županija je s 3 milijuna kuna sufinancirala ugradnju fotonaponskih sustava, kondenzacijskih plinskih kotlova i kotlova na biomasu u kućanstvima, a sada smo, potaknuti brojnim upitima naših poljoprivrednika, odlučili po prvi puta raspisati javni poziv isključivo za ugradnju solarnih elektrana na krovove gospodarskih objekata na poljoprivrednim gospodarstvima, rekao je župan Zagrebačke županije Stjepan Kožić dodavši da se Županija već dugi niz godina okreće zelenim, održivim politikama koje osim očuvanja okoliša pridonose i očuvanju prirodnih resursa.

Prihvatljivi prijavitelji na Javni poziv za dodjelu potpora male vrijednosti za energetsku učinkovitost i obnovljive izvore energije na poljoprivrednim gospodarstvima u Zagrebačkoj županiji u 2022. godini su konvencionalni, profesionalni i mladi poljoprivrednici kojima je poljoprivreda osnovna ili dopunska djelatnost. Važno je da podnositelj zahtjeva bude i nositelj poljoprivrednog gospodarstva koji ima sjedište, odnosno prebivalište na području Zagrebačke županije.

Maksimalan iznos sredstava koji pojedini korisnik može ostvariti za ugradnju solarnih elektrana je 70 tisuća kuna, dok se intenzitet potpore po korisniku razlikuje te za konvencionalne poljoprivrednike iznosi do 30% vrijednosti ulaganja, do 50% za profesionalne poljoprivrednike te do 70% za mlade poljoprivrednike. Pritom vrijednost solarne elektrane mora iznositi najmanje 30 tisuća kuna.

Tekst javnog poziva, upute za prijavitelje i prijavni obrazac nalaze se na web-stranici Zagrebačke županije www.zagrebacka-zupanija.hr pod rubrikom Javni pozivi, a više informacija može se dobiti u Upravnom odjelu za poljoprivredu, ruralni razvitak i šumarstvo na broj telefona 01/6009-413 (radnim danom od 9 do 11 sati i od 13 do 15 sati).

Prethodni članakFestival maslina odgođen za 19. i 20. ožujka!
Sljedeći članakNastavak programa pomoći stočarima i peradarima vrijednih 37 milijuna kuna
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.