Celer je vrsta povrća kod kojeg koristimo sve, a to znači korijen, listove i stabljiku. Uzgojene su tri vrste celera u tri oblika, a to su odvojeni kultivari (varijeteti), gdje je kod svakog od njih posebno istaknuti neki dio.
Vrste celera
Kod korijenastog kultivara razvijaju se lijepi krupni okrugli korijeni. Poznati je praški orijaš i alabaster, koji uz to imaju i kvalitetno lišće.
Celer rebraš pomalo se sve više probija na naše tržište. Razvija lijepe debele, sočne lisne peteljke. Mogu se jesti sirove i koriste se za pripremu osvježavajućih vitaminskih koktela.
Celer listaš ima lijepe listove, koje koristimo za kuhanje juha ili kao začin raznim jelima kao i peršin. Lišće se reže 2 – 3 puta u sezoni, pa se zato od ovog kultivara traži da što prije razvije novo lišće velikih plojki, te da je otporan na gljivične bolesti.
Uzgoj prijesadnica celera
Uzgoj celera korjenaša zahtjevan je i dug. Za ranu proizvodnju rasada sije se u veljači i ožujku u topla klijališta. Sijati se može omaške ili u redove. Ako imate sjeme prve klase, s visokim postotkom klijavosti, bit će vam potrebno oko 2 g sjemena za 1 m2. Što je klijavost sjemena slabija, računajte na to da je potrebno sijati više sjemena i treba ga gu- šće rasipati.
Za 4 – 5 tjedana trebale bi se razviti male biljčice s prvim pravim listićem. Pikirajte ih na razmak 4 x 4 ili 5 x 5 cm. Ako imate kocke hranjiva supstrata, možete ih prepikirati u te blokiće.
Kad još malo porastu, mogu se ponuditi na tržištu kako bi opskrbili one potencijalne proizvođače celera koji se ne žele ili ne mogu baviti proizvodnjom rasada. Inače, biljčice se pikiraju u zaštićeni prostor dok ne prođe opasnost od kasnih mrazeva da se mogu prebaciti na otvoreno.
Dobro je znati orijentacijski podatak, za proizvođače koji žele uzgajati celer na večoj površini, da će za 1 ha usjeva biti potrebno 60 – 70 m2 toplih gredica kako bi proizveli potrebni rasad.
Posijano sjeme nasipajte sitnom hranjivom zemljom u sloju debljine 1 – 1,5 cm.
Želite li ubrzati nicanje, sjeme možete 24 sata prije sjetve namočiti u mlaku vodu. Nakon toga sjeme se ocijedi i ostavi na toplom (primjerice na pamučnoj podlozi). Povremeno se vlaži da se ne zasuši. Tada će sjeme početi lako klijati. Može se sijati izravno na hranjive kocke. Noćne temperature u zaštićenu prostoru ne smiju biti niže od 12° C, a danju više od 20° C, tada je potrebno češće prozračivati.
Ako pružite takve uvjete i brinete se o rasadu tijekom nicanja i rasta za 70 – 80 dana trebali biste imati dobre prijesadnice sa 5 – 8 listića.
Klijališta u koja ste posijali celer pokrijte u početku hasurama, dok ne počne nicanje. Na taj ćete način održati ujednačenu vlažnost. Klijališta je potrebno tako đer redovito provjetravati, i to oko sredine dana, kad je najljepše vrijeme.