Kad je XERION lansiran na tržište prije 25 godina, CLAAS je postavio nove standarde u pogledu multifunkcionalnosti i svestranosti kod traktora velike konjske snage. Kako bi proslavio ovu obljetnicu, CLAAS je predstavio ograničeno posebno izdanje.

S dodatkom XERION-a 2500 u svoju paletu proizvoda, CLAAS je predstavio ne samo najsvestraniji traktor velike konjske snage do sada, već i svoj prvi traktor nakon “Huckepack” nosača priključka. Nakon više od 20 godina razvoja bio je spreman za proizvodnju prvi XERION. On je pokretao Caterpillarov šestocilindrični motor od 250 KS i koristio HM08 kontinuirani varijabilni prijenos koji je razvio CLAAS. Tako je uspostavio novi segment proizvoda. Zahvaljujući svoja četiri priključka i područja karoserije, golemoj nosivosti, rotirajućoj kabini i dvjema upravljačkim osovinama s pogonskim kotačima jednake veličine, kao i kontinuirano varijabilnom prijenosu i stalnom pogonu na sve kotače, XERION je od tada bio jedinstven u mnogim područjima.

Razvoj Xeriona kroz desetljeća

Dolaskom XERION-a 3300, 2004. godine došlo je do prelaska na ZF kontinuirano varijabilni prijenos. Od tada je XERION također bio sinonim za veliku vučnu snagu; točno u pravo vrijeme za teške intenzivne kultivatore i kratke tanjurače s velikim radnim širinama koje su se tada pojavljivale.

Zahvaljujući većoj snazi ​​motora – posebno zahvaljujući XERION-u 3800 s 379 KS koji je uslijedio 2007., kuglastom nosaču iza kabine, tako je bio omogućen rad s cisternama za tekući gnoj velikih volumena. U isto vrijeme, varijanta SADDLE TRAC s kabinom smještenom iznad motora dodana je ponudi modela. Godine 2009. XERION 4500 i XERION 5000 veće snage, dostupni u verzijama s rotirajućom kabinom TRAC i TRAC VC. Predstavljeni su na sajmu Agritechnica, sve kako bi se zadovoljili povećani zahtjevi za učinkom motora i trakcijom.

Dvije perjanice s “power intelligence” koriste se gotovo isključivo za teške i vrlo teške radove na gazu. 2013. g. dogodila se daljnja promjena generacije i prelazak na Daimler Benz/MTU motore s HRC tržišta (vruće valjani čelik). Asortiman modela uključuje XERION 4000, XERION 4500 i XERION 5000. Sljedeće godine, XERION velike konjske snage prvi je put lansiran u Sjevernoj Americi. 2017. je postavio rekorde na testu u Nebraski za klasu od 450 do 500 KS u smislu učinkovitosti, niske brzine motora, vučne snage i buke unutar kabine. 2019. kao dio prijelaza na standard emisije Stage V, novi XERION 4200, 4500 i 5000 lansiran je na HRC tržišta. Dva najsnažnija modela XERION također su bila dostupna kao TRAC TS verzije s četiri trokutaste gusjenice.

 class=
Povijesni pregled razvoja modela Claas Xerion

Međunarodna senzacija

U 2020., premijera XERION-a na Nordschleifeu izazvala je međunarodnu senzaciju; 24. kolovoza vozač utrka Christian Menzel završio je legendarnu stazu dugu 20,6 km na Nürburgringu za 25 minuta i 50 sekundi – vozeći unatrag s okrenutom kabinom. Do 400 XERION-a silazi s proizvodne trake svake godine, a prodajne brojke su se udvostručile u posljednje tri godine. Trenutno niti jedan drugi traktor ne kombinira svestranost, učinkovitost, zaštitu tla i performanse tako savršeno kao CLAAS XERION. To također dovodi do velike potražnje za rabljenim strojevima.

Kako bi obilježio obljetnicu, CLAAS proizvodi strogo ograničeno posebno izdanje s retro izgledom za glavna tržišta XERION-a. Izgled je temeljen na shemi boja prvog XERION-a 2500 iz 1997. Ograničeno izdanje bit će izloženo na sajmovima i biti ekskluzivno dostupan vjernim XERION kupcima. Osim toga, svi XERIONi proizvedeni između srpnja 2022. i srpnja 2023. imat će naljepnicu za godišnjicu na vratima kabine.

 class=
Posebna oznaka za posebnu ediciju
Prethodni članakU novom programskom razdoblju osigurano 60 posto više sredstava za pčelarski sektor
Sljedeći članakBorba s maslinovom muhom u lunjskim maslinicima
Ivan Stupnišek, mag. ing. agr.
Rođen 1985. g. u Zagrebu, gdje završava osnovnu i srednju školu za dentalnog tehničara, te poslije pripravničkog staža u Stomatološkoj poliklinici Perkovčeva u Zagrebu upisuje preddiplomski studij Agroekologija na Agronomskom fakultetu, zatim diplomski studij Ekološka poljoprivreda i agroturizam koji završava 2012. g. Stručnu praksu i terenski rad obavlja na Zavodu za opću proizvodnju bilja u okviru projekta prof. dr. sc. Milana Mesića „Gnojidba dušikom prihvatljiva za okoliš“, Zavodu za voćarstvo (stručni projekt) te Zavodu za poljoprivrednu zoologiju (stručni projekt). Od 2014. urednik u Gospodarskom listu; autor nekoliko stručnih i znanstvenih članaka. Prijašnje radno iskustvo u DTC Sertić na radnom mjestu supervizora, B2B kampanje, ljudski resursi. U Stil pekarni radio kao prodajni predstavnik tijekom studija. U Interpunktu tijekom studija radio u marketingu (telesales), te u Bogadura grupaciji kao voditelj evenata za razne klijente. Služi se engleskim i osnovno španjolskim jezikom. Područja interesa: precizna i ekološka poljoprivreda, obnovljivi izvori energije, integrirana zaštita bilja, stočarstvo, peradarstvo, ljekovito bilje, nove tehnologije, PR i marketing, novinarstvo. Znanstvene publikacije: https://www.bib.irb.hr/pregled/profil/38362