Jedan je od glavnih razloga tako velikih gubitaka što se oko 80 posto ovaca janji noću.
Da bi se gubici smanjili, potrebna su četiri preduvjeta:
• osigurati odgovarajuće ambijentalne uvjete za janjenje,
• pripremiti ovcu za janjenje,
• pomagati ovci pri janjenju,
• pravilno postupati s ovcom i janjetom nakon poroda.
Ambijentalni uvjeti za janjenje
Ovca je poliestrična životinja. Ako joj osiguramo optimalne uvjete držanja, potrebnu hranidbu i zdravstvenu zaštitu, može se janjiti tijekom cijele godine. Osobito je to izraženo u solčavsko-jezerske, romanovske i finske pasmine ovaca.
Od svibnja do listopada u pravilu se janje na pašnjaku. Ako vladaju nepovoljne vremenske prilike, moramo im osigurati natkriveni prostor za janjenje.
Prostor za janjenje, rodilište, može biti odvojeni dio u sklopu ovčarnika ili zaseban objekt kao na velikim farmama.
Rodilište mora biti prozračno, bez propuha, s dovoljno svjetla, stelja u njemu mora biti čista i suha, temperatura bi trebala biti oko 10° C. Rodilište je podijeljeno na boksove za 2 – 3 ovce, ne za više. Također, moramo imati individualne boksove za smještaj ovaca koje ne prihvaćaju janjad.
Podna površina po ovci mora biti 2 četvorna metra. Prozori moraju biti najmanje 10 posto površine poda.
Objekt namijenjen janjenju mora biti očišćen, dezinficiran, a zidovi i strop ovapnjeni.
Priprema ovaca za janjenje
Ovca nosi prosječno 150 dana, odnosno između 146 i 156 dana.
Vanjski, vidljivi znakovi bređosti uočavaju se u četvrtom mjesecu. Ovcama raste trbuh koji poprima ovalni oblik. Mjesec do mjesec i pol prije janjenja ovci počinje rasti vime, kažemo da je počela nalijevati. Pogotovo je to vidljivo tri tjedna prije janjenja.
Znakovi skorog janjenja vidljivi su 3 – 5 dana prije poroda. Tada ovcu treba odvojiti u boks za janjenje, prethodno pripremljen.
Ovca oteažno hoda, osobito one koje nose dva ili više plodova. Stidnica otječe, vime naglo raste, a trbuh se polako spušta.
Dva do tri dana prije janjenja uočavaju se gladne jame, stidnica postaje crvenom, pa je ovcu potrebno pripremiti za janjenje.
Treba joj ošišati vunu na repu i oko stidnice te na prednjem dijelu stražnjih nogu i po trbuhu ispred vimena da bi janje moglo nesmetano naći sisu.
Pomaganje ovci pri janjenju
Na dan janjenja ovca je nemirna. Često liježe i ustaje. Okreće se oko sebe, njuši mjesto na kojem je ležala, bleji. Gladne jame jako su izržaene, vime je otečeno, a sise, zbog dotoka mlijeka, povećane.
Ovcu treba pustiti da se sama ojanji, a samo ako se uoće problemi, treba joj pomoći.
Treba joj polako prići, uhvatiti je i poleći. Za to su potrebne dvije osobe. Nakon toga treba provjeriti položaj ploda. Kad je položaj pravilan, tj. kad zajedno izlaze prednje noge, a na njima glava, pristupa se janjenju. Prvo se povuče jedna, a zatim druga noga. Obje noge sada su u ispruženom položaju. Jedna osoba vuče polagano noge prema vimenu, a druga jednom rukom širi rodnicu a drugom izvlači glavu ploda. To je janjenje u prednjem položaju.