Prije upotrebe prskalicu je potrebno pregledati i obaviti kontrolu njene ispravnosti. Prskalica je ispravna, ako su odstupanja od zadanih parametara ± 15 %. Prije puštanja u rad prskalice potrebno je vizualno provjeriti kako bi se isključila mehanička oštećenja, što je vrlo važno kod novih prskalica.
Nakon toga se kontrolira razina ulja u crpki, tlak u zračnoj komori, provjerava se ispravnost ventila i tlakomjera, te se provjerava protok škropiva po sekcijama na razvodnom krilu i protok po mlaznicama. Kod korištenih prskalica nakon temeljitog čišćenja provjerava se još i ispravnost noseće armature i ispravnost spremnika. Nakon provjere ulja, prilagođuje se tlak u zračnoj komori koji ne smije biti veći od radnog tlaka crpke. Kad se crpka stavi u pogon potrebno je određeno vrijeme slušati kako radi. Ako je rad bučan i čuje se lupanje unutar crpke, istu je potrebno servisirati.
Nakon mjerenja protoka crpke provjerava se ispravnost rada razvodnih krila, što uključuje provjeru ispravnosti, lakoću rasklapanja i sklapanja, te bočni nagib armature. Nakon tog pristupa se provjeri protoka škropiva na mlaznicama po sekcijama, za što se koriste menzure s oznakama, a mlaz se pušta u vremenskom roku (obično jedna minuta). Izmjeri se količina tekućine u menzurama i usporedi se razlika po mlaznicama koja ne smije biti veća od ± 10 % srednje vrijednosti zadanog protoka. Ako je odstupanje veće, mlaznice se zamjenjuju novim istog tipa i kapaciteta. Provjera prskalica uvijek se obavlja čistom vodom.
Priprema prskalice za mirovanje
Održavanja prskalica obavlja se dnevno, između dva tretiranja i između dvije sezone rada. Dnevno održavanje obuhvaća pregled i kontrolu vijaka na crpki, vratilu i konstrukciji, temeljito vanjsko i unutarnje pranje spremnika, te vizualan pregled prskalice kako bi se pravovremeno uočila eventualna mehanička oštećenja. Između tretiranja kada prskalica nije u radu, ista treba biti uskladištena na način kako bi svakog trenutka bila spremna za uporabu. Zbog toga nakon svakog tretiranja prskalicu treba temeljito oprati, provjeriti razinu ulja i tlak u crpki, prekontrolirati spojeve i gumene dijelove, provjeriti čistoću i ispravnost sita, te nakon toga prskalicu spremiti na suho mjesto.
Na kraju sezone, kako bi prskalici produžili radni vijek, potrebno ju je pripremiti za dulje razdoblje neaktivnosti i mirovanja. Sve unutarnje i vanjske dijelove potrebno je očistiti i isprati od ostataka sredstava za zaštitu bilja mlazom čiste vode. Sve dijelove koji su korodirali potrebno je očistiti žičanom četkom, premazati antikorozivnim sredstvom i/ili zamijeniti novima. Nakon pranja ostaviti prskalicu kako bi se dobro ocijedila i osušila, te je nakon toga spremiti u natkriveni ili zatvoreni prostor na suho mjesto do iduće sezone primjene sredstava za zaštitu bilja.