Ovo ljeto su cijene mliječnih proizvoda u EU na rekordnim razinama. Dok cijene mlijeka u prahu (punomasnog i obranog) u EU ostaju relativno stabilne (ali visoke). Cijena sirutke pokazuje blagi pad, drugim mliječnim proizvodima cijene nastavljaju rasti. Ovakav razvoj situacije podupire rekordno visoka cijena sirovog mlijeka u EU. Međutim, unatoč rekordno visokim cijenama, bruto marže poljoprivrednim proizvođačima ostaju niske zbog visokih ulaznih troškova.
Suša i visoke temperature zraka tijekom proljeća 2022. g. utjecali su na kvalitetu i prinos trave i drugih krmnih kultura. Oni su važna komponenta u obroku mliječnih krava. Kao posljedica bi rast mliječnosti u EU mogao biti niži od očekivanog za 0,4 %. Dodatni utjecaj koji se očekuje je smanjeno korištenje krmiva u obroku, kao rezultat visokih troškova stočne hrane. Sve navedeno, u kombinaciji s manjim mliječnim stadom (smanjenje od 1 %), očekivano bi trebali djelovati na pad isporuke mlijeka u EU za 0,6 % u ovoj, 2022. godini. Niža kvaliteta trave, manja potrošnja stočne hrane i visoki ulazni troškovi će vjerojatno djelovati na smanjeni sadržaj mliječne masti i proteina. Time se smanjuje dostupnost suhe tvari mlijeka za daljnju preradu.
Međutim, očekuje se da bi proizvodnja sira i vrhnja u EU mogla nastaviti rasti. Tako bi mogla smanjiti dostupnost mliječne masti za proizvodnju maslaca i punomasnog mlijeka u prahu. Očekuje se povećanje izvoza sira. Domaća potrošnja mliječnih proizvoda mogla bi lagano porasti ove godine (za 0,3 %), pod pretpostavkom održive maloprodaje i oporavka ugostiteljskog sektora, kao i ograničenog prijenosa visokih proizvođačkih cijena na potrošače.
Rekordno visoka cijena– proizvodnja mlijeka
Nastavlja se trend rasta cijena mliječnih proizvoda u EU. Od početka godine do sredine lipnja narasle su za oko 25 % za obrano mlijeko u prahu i sireve te za 30 % za maslac i punomasno mlijeko u prahu, dok cijene sirutke u prahu malo zaostaju (16 %). Za većinu mliječnih proizvoda u EU zajednička je trenutno rekordno visoka cijena. Sredinom lipnja cijena maslaca je po toni dosegla blizu 7.300 EUR. Cijena obranog mlijeka u prahu je viša od 4.000 EUR/t, a cijena punomasnog mlijeka u prahu skoro 5.200 EUR/t. Naprotiv, cijena sirutke u prahu je na nižoj razini (1.300 EUR/t) i u usporedbi s drugim proizvodima. Čak pokazuje opadajući trend od početka invazije Rusije na Ukrajinu.
Ovakva nesigurna situacija djeluje na rast cijene sirovog mlijeka u EU. Ona je u svibnju iznosila gotovo 48 EUR/100 kg (40 % iznad 5-godišnjeg prosjeka). Također je i dalje visoka ekvivalentna cijena mlijeka u EU. Ona se temelji na cijeni obranog mlijeka u prahu i maslaca. S obzirom na njihov međusobni odnos, uzlazni trend cijena sirovog mlijeka bi se trebao zadržati i u narednim mjesecima. Zato se ne očekuje sezonsko popuštanje cijena. Unatoč sve višoj cijeni sirovog mlijeka, bruto marže mliječnim farmama ostaju niske zbog trajno visokih ulaznih troškova (posebno troškova stočne hrane i logistike). Bruto marža predstavlja razliku između ukupnog prihoda i ukupnih varijabilnih troškova. Tako je u ovom slučaju djelovanje visokih cijena mlijeka neutralizirano zbog visokih troškova u proizvodnji.
Kakva je situacija u RH?
Podaci TISUP-a (Tržišni cjenovni informacijski sustav u poljoprivredi) pokazuju da je u Hrvatskoj najvišu razinu veleprodajne cijene mliječnih proizvoda i to gledajući desetogodišnji prosjek, imao sir tipa Trapist (47,02 kn/kg), zatim maslac (40,54 kn/kg), a najnižu svježi polumasni sir (16,02 kn/kg). Usporedimo li cijene mlijeka u RH i EU za lipanj 2022. godine vidimo da je cijena u RH niža za 16,9 % u odnosu na cijenu u EU. Usporedimo li cijene sa prethodnim mjesecom tada su cijene u EU-27 (bez Velike Britanije) za 2,8 % više. U RH su za 3,1 % više od cijena u svibnju.
Tablica: Usporedba cijene mlijeka u Hrvatskoj i EU za lipanj 2022. godine
EUR/100 kg | kn/kg | |
EU-27 | 49,44 | 3,72 |
RH | 41,09 | 3,09 |
Prosječne mjesečne otkupne cijene kravljeg sirovog mlijeka realne kvalitete u RH, prema podacima TISUP-a za petogodišnje razdoblje, kretale su se u rasponu od 1,99 kn/kg (zabilježeno u ožujku i travnju 2018. godine), pa do 2,65 kn/kg (zabilježeno u srpnju 2022. g.), odnosno prosječne godišnje cijene između 2,02 i 2,41 kn/kg.
Graf: Prosječne mjesečne otkupne cijene kravljeg sirovog mlijeka realne kvalitete u RH, kn/kg
Prema prikazanim podacima TISUP-a, samo zbog razlike u otkupnoj cijeni vrijednost prodanog mlijeka za grlo prosječne mliječnosti 6.000 kg/grlu kreće se u rasponu od 12.120 do 14.460 kuna. Međutim otkupna cijena nije jedini čimbenik koji utječe na profitabilnost naših farmi. Tako će svaki proizvođač mlijeka, uz cijenu, sigurno spomenuti i trošak stočne hrane te potpore u mliječnom govedarstvu.
Glavni činitelji profitabilnosti proizvodnje mlijeka su:
- proizvodnja mlijeka po kravi;
- dohodak iznad troškova proizvodnje (odnosno izdataka u proizvodnji);
- trošak rada po kilogramu mlijeka;
- dohodak po uloženim sredstvima u proizvodnju.
U vrijeme nepovoljnih ekonomskih uvjeta posebno se naglašava važnost racionalizacije troškova proizvodnje. Sve kako bi se ostvario najmanji prosječni trošak po kg mlijeka. S druge strane se ispituje do koje granice je isplativo povećavati proizvodnju mlijeka, kako bi se što više smanjili fiksni troškovi, a varijabilni troškovi (gdje je trošak hrane najvažniji) zbrojeni s fiksnim ne bi bili veći od prodajne cijene mlijeka. Za donošenje kvalitetnih odluka proizvođači trebaju napraviti kalkulaciju, svatko sa svojim podacima koji uvažavaju specifičnosti i uvjete svakog proizvođača.
(nastavlja se)