Azijska smeđa trulež uzročnik je u bliskom srodstvu sa već poznatom smeđom truleži plodova jabuke (M. fructigena), a po prvi puta je opisan 2002. godine na temelju izolata podrijetlom iz Japana koji su se genetski razlikovali od europskih izolata. Treba napomenuti da je još početkom 20.st. uočena i opisana morfološka različitost nekih japanskih izolata M. fructigena. No, tek s napretkom molekularnih metoda identifikacije bilo je moguće utvrditi da se radi o posebnoj vrsti.
Azijska smeđa trulež napada više voćnih vrsta
Od tog otkrića zabilježena je u više europskih zemalja. To su Italija Mađarska, Poljska, Srbija, Češka i Švicarska. Uočena je na plodovima jabuka, bresaka, marelica i šljiva. To pokazuje da M. polystroma, kao i M. fructigena, napada plodove više voćnih vrsta. S obzirom da je prvi puta identificirana i opisana na temelju japanskih izolata, dobila je naziv azijska smeđa trulež.
Jedno od najznačajnijih svojstava ove vrste je intenzivno stvaranje stroma crne boje na površini zaraženih plodova po kojima je i dobila svoje znanstveno ime. Strome imaju ulogu u zaštiti ovog patogena od različitih nepovoljnih čimbenika kao što je UV zračenje i visoka temperatura. To bi moglo značiti da ovaj patogen znatno lakše preživljava nepovoljne uvjete pa je samim time i potencijalno opasniji.
Kao i M. fructigena, i ova fitopatogena gljiva prezimljuje u mumificiranim plodovima. No, i peteljkama, ranicama na izbojcima i granama, ožiljcima ostalim nakon opadanja listova i drugim mjestima.
Plodovi mumije – jak izvor zaraze
Španjolska istraživanja pokazuju da su mumificirani plodovi izrazito jak izvor infekcije plodova koštičavih voćaka na Monilinia vrstama. Dovoljno je da na stablu ostane samo jedan mumificirani plod. Tako da svi plodovi ubrani s tog stabla razviju simptome truleži poslije berbe. Prema tome, preventivne mjere uklanjanja mumificiranih plodova čim se uoče imaju veliko značenje za smanjenje infektivnog potencijala svih uzročnika smeđe truleži. Tako i azijske smeđe truleži.
Samo će vrijeme pokazati koliko je pojava M. polystroma značajna za hrvatsko voćarstvo.
Na temelju istraživanja patogenosti ovog uzročnika provedenih nedavno u Srbiji, može se reći da se, u odnosu na M. fructigena, M. polystroma nešto slabije razvija na plodovima jabuka sorti ‘Idared’ i ‘Granny Smith’. No, na sorti ‘G. Delicious’ razvoj ovih dvaju uzročnika podjednak.
Azijska smeđa trulež – suzbijanje bolesti
Za suzbijanje Monilinia vrsta rabe se fungicidi na temelju miklobutanila, tiofanat metila, boskalida, iprodiona, piraklostrobina i azoksistrobina. Smatra se da vrste iz roda Monilinija posjeduju umjerenu sposobnost stvaranja rezistentnosti. S obzirom na činjenicu da su zabilježeni slučajevi rezistentnosti uzročnika iz roda Monilinia na neke fungicide, nepesticidne mjere suzbijanja imaju veliko značenje. Među njima treba istaknuti termoterapiju, uporabu eteričnih ulja i drugih tvari koji imaju fungicidan učinak, a nisu štetne za okoliš.