Dr. sc. Kristijan Franin u časopisu Maslinar predstavio je najnovijeg štetnika masline koji dolazi iz zemalja Dalekog Istoka, a može nanijeti vrlo ozbiljne štete.
Osim već dobro poznatih, gospodarski značajnih štetnika u nasadima masline možemo pronaći i brojne druge vrste. Većina ih je za sada još uvijek bezopasna, međutim u budućnosti bi njihova prisutnost u maslinicima mogla ograničiti proizvodnju, te smanjiti količinu i kvalitetu prinosa. Jedan od takvih štetnika je mramorirana stjenica (Halyomorpha halys), invazivna strana vrsta podrijetlom iz Kine, Japana, Tajvana i Koreje.
Prva u Rijeci
Radi se o polifagnoj vrsti koja se hrani na više od 170 biljaka, uključujući brojne drvenaste i zeljaste kultivirane vrste. Značajne štete može uzrokovati kod uzgoja jabuke, lijeske, citrusa, smokve, kivija, vinove loze i breskve. Posljednjih godina su štete zabilježene i u maslinicima. U Europi je prvi put uočena u Lihtenštajnu 2004. i na području Švicarske 2007. Od tamo se vrlo brzo proširila u Italiju, Francusku, a zatim i u ostale susjedne zemlje.
Prvi nalaz ove stjenice u Hrvatskoj je potvrđen 2017. godine u blizini Rijeke. Više je razloga njezinom brzom širenju. Među njima su značajniji klimatske promjene, u prvom redu rast temperature, te trgovina i nedostatak prirodnih neprijatelja. Odrasle jedinke su duljine između 12 i 17 mm, smeđe-sive boje mramoriranog uzorka. Izgledom podsjeća na nama dobro poznate vrste poput smrdljive grete (Dolicoris baccarum) i smrdljivog martina (Rhaphigaster nebulosa). Razvija dvije generacije godišnje. Prezimljava kao odrasla jedinka u zatvorenim prostorima (gospodarski objekti, šupe, nadstrešnice, pukotine kamenih zidova).
U proljeće, obično krajem travnja stjenice napuštaju mjesta prezimljenja i počinju sa ishranom. Nakon kopulacije ženka odlaže 20 do 30 jaja u skupinama na centralnom dijelu naličja lista. Nakon izlaska iz jaja ličinke se jedno vrijeme zadržavaju na listovima gdje se i hrane. Odrasli se pojavljuju krajem srpnja i u kolovozu. Najintenzivnija pojava ove stjenice u maslinicima je tijekom srpnja. Budući imaju jedanko razvijen usni aparat štete uzrokuju i odrasli kukci i ličinke. Na plodovima formiraju plitke ubode i ubrizgavaju sadržaj žljezda slinovnica što dovodi do venuća, poremećaja u rastu, lokalnih nekroza, deformacija, nastanka plutastog tkiva i smanjene čvrstoće plodova. Oštećeni plodovi su manjeg volumena i ranije otpadaju sa stabla. Izravna oštećenja mogu otvoriti put različitim patogenim mikoorganizmima i tako olakšati infekciju.
Izvor: maslinar.com