Ozbiljni poljoprivredni proizvođači moraju u današnjim okolnostima klimatskih promjena biti proaktivni i pokušati spriječiti nepovoljne uvjete na polju. Dreniranje je jedan od agrotehničkih zahvata za bolje proizvodne uvjete.
Razgovarali smo sa Željkom Findrijem, direktorom tvrtke Findri koja je zastupnik za prodaju i servis strojeva i opreme za poljoprivredu, a obavlja i uslugu dreniranja površina.
- Koji su razlozi zbog kojih treba drenirati površine?
-Prije svega, bržim odvođenjem vode prije možemo ući u polje i stvaramo bolje uvjete za veći prinos i poboljšanu kvalitetu. Dreniranjem se omogućava brže zagrijavanje zemlje, smanjen je rizik „nabijanja” zemlje i smanjen je gubitak dušika. Višegodišnja je korist zbog boljeg iskorištenja gnojiva, sjemena, troškova mehanizacije, biljke imaju veći i dublji korijen, pa je bolji prinos za vrijeme sušnih godina, a i lakše je prodiranje zraka u donje slojeve zemlje i ravnomjerniji prinos po cijeloj površini. Bitno je i da poljoprivrednici imaju više dana na raspolaganju za rad i duža je sezona rasta biljaka.
- Možete li nam ukratko opisati postupak dreniranja?
-U razgovoru s vlasnikom polja i pregledom dobivamo načelnu sliku o mogućnosti odvodnje. Prednost je ako je polje okruženo s dvije ili tri strane kako bi postojala mogućnost odvodnje na više kanala. Maksimalna dubina na koju plug može postaviti cijev je cca. 110 cm (120 cm), a minimalnu dubinu određuje vlasnik polja ovisno o postupcima obrade zemlje i iznosi cca 70 (60 cm). Potom slijedi snimanje terena pomoću GPS opreme, što je neophodno za ostvarivanje uštede u količini cijevi.
–U zajedničkom dogovoru s vlasnikom polja utvrđuje se kako će se postavljati drenažne cijevi i izrađujemo plan dreniranja. Predlažemo polaganje cijevi samo na kritična mjesta i tako ostvarujemo uštedu u količini cijevi. Nakon usuglašavanja položaja svih drenažnih cijevi pristupamo postavljanju. Cijevi se postavljaju plugom SoilMax ZD48. Sve zainteresirane ovom prilikom pozivam da se slobodno jave u tvrtku Findri za više informacija.