U vrtu nam se suše listovi na divljoj lozi. To nam se događa nekoliko više godina, ove godine već u ranom ljetu i prije visokih temperatura. Sasušene se grane više ne obnavljaju. Mnogi iskusni mještani, kao i neki profesionalci iz područja hortikulture zbunjeni su ovom pojavom i još nismo dobili objašnjenje niti preporuku što nam je činiti da to ubuduće izbjegnemo. Znate li koji je mogući uzrok ovoj pojavi prema fotografijama?
ODGOVOR
Vrlo veliki problem u suvremenoj hortikulturi (u višegodišnjim nasadima – voćnjacima, vinogradima i maslinicima) su bolesti žilnog staničja. Prema zaprimljenoj fotografiji moguće da se radi o nekom od uzročnika bolesti koji napada i oštećuje žilno staničje divlje loze, pa u ljetno vrijeme pretplatnik primjećuje znakove venuća i sušenja pojedinih mladica ili grana. Ako se prema iskustvu iz ranijih sezona takve grane ne obnavljaju, dobro je zaražene dijelove ukloniti rezom do zdravog tkiva.
Za preporučiti je zalijevanje u više navrata tijekom sezone otopinom korisnih (antagonističkih) mikroorganizama, npr. pripravcima BioLife (0,2 %) ili Ekstrasol (0,3 %) ili sličnim koji sadrže Bacillus subtilis ili slično (npr. Bacillus amyloliquefaciens) (u pripravcima Serenade ASO SC, Taegro WP, Serifel WG). Svrha je da trsje korijenom upije što više korisnih mikrobioloških organizama, kako bi se na prirodan – biološki način pokušalo ozdraviti bolesne biljke. Moguće je nabaviti i paste za premazivanje rana, kojima nakon uklanjanja osušenih dijelova loze premazujete rane (npr. pasta Inhibo HBF i slično). Ako ne bude poboljšanja tijekom godinu, dvije nakon redovitog provođenja spomenutih mjera, morat ćete ukloniti zaražene i bolesne trsove, zajedno s korijenom.