Pravilnik o naknadi štete od strogo zaštićenih životinja objavljen je u Narodnim novinama, broj 97/2023, a u primjeni je od 2. rujna protekle 2023. godine te se njime uređuje postupak naknade štete od strogo zaštićenih životinja: primjena dopuštenih radnji i zahvata za sprječavanje štete, prijava i očevid štete, kriteriji za izračun iznosa naknade štete, oblik i iznos naknade štete (odštetni cjenik), vođenje evidencije o predmetima za naknadu štete, način rada i postupanje vještaka te postupak i kriteriji za imenovanje vještaka.
Kada se šteta ne nadoknađuje?
Ne nadoknađuje se šteta na divljači, vodenim organizmima u ribolovnim vodama i ostalim prirodnim dobrima Republike Hrvatske, kao ni šteta koja nastaje kao posljedica stradavanja životinja strogo zaštićenih vrsta. Također, ne nadoknađuje se šteta u slučajevima kada životinja strogo zaštićene vrste nije izravni počinitelj štete.
Primjena dopuštenih radnji i zahvata za sprječavanje štete
Pravna ili fizička osoba kojoj strogo zaštićene životinje mogu uzrokovati štetu, dužna je poduzeti dopuštene radnje i zahvate za sprječavanje štete, koji uključuju učinkovito ograđivanje i čuvanje imovine, rastjerivanje strogo zaštićenih životinja radi neposrednog čuvanja imovine i ostale dopuštene radnje i zahvate. Ako propisane dopuštene radnje i zahvati nisu primjenjivi ili učinkoviti za sprječavanje štete od određene strogo zaštićene životinje, ili ako dopuštene radnje i zahvati nisu propisani za određene strogo zaštićene životinje, oštećenik je dužan odmah po saznanju o nastanku štete zatražiti od Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja Republike Hrvatske očitovanje o drugim mogućim dopuštenim radnjama i zahvatima za sprječavanje štete. Međutim, kada štetu nije moguće spriječiti primjenom dopuštenih radnji i zahvata, oštećenik može od Ministarstva tražiti dopuštenje za provođenje zabranjenih radnji sukladno odredbama Zakona o zaštiti prirode.
Prijava i očevid štete
Utvrđivanje nastanka i procjenu štete obavlja vještak Ministarstva, odnosno vještak za vještačenje štete na poljoprivrednim kulturama koji na mjestu štetnog događaja na temelju izjave oštećenika i materijalnih dokaza utvrđuje nastanak, opseg i počinitelja štete.
Oštećenik koji ne prijavi štetu najkasnije u roku od tri dana od dana nastanka štete, odnosno najkasnije 24 sata od nastanka štete koju prouzroče strogo zaštićene velike zvijeri na domaćim životinjama gubi pravo na naknadu štete.
Pravna osnova za ostvarivanje prava na naknadu štete
Pravo na naknadu štete na imovini ostvaruje se temeljem dokaza o vlasništvu, posjedu ili pravu korištenja te imovine, dok se u slučaju štete na poljoprivrednim kulturama kao dokaz o vlasništvu ili o pravu korištenja zemljišta na kojem je nastala šteta prilaže izvadak iz zemljišne knjige ili drugi dokument pogodan za uknjižbu, ugovor o zakupu ili ovjerena izjava o davanju zemljišta na korištenje bez naknade kao i odgovarajuće dokaze o vlasništvu i posjedu životinja.
Naknada štete
Pravo na naknadu štete od životinja strogo zaštićenih vrsta ostvaruje se prema odredbama članaka 170. do 172. Zakona o zaštiti prirode (“Narodne novine”, br. 80/2013, 15/2018 i 14/2019) i Pravilnika o naknadi štete od strogo zaštićenih životinja (“Narodne novine”, br. 97/2023). Naknada štete se odobrava Sporazumom o nagodbi o iznosu naknade štete, s time da se oštećeniku koji nema pravo na naknadu štete dostavlja priopćenje.
Kada oštećenik nije poduzeo niti jednu dopuštenu radnju i zahvat za sprječavanje štete, nema pravo na naknadu štete, odnosno ako je djelomično poduzeo dopuštene radnje i zahvate za sprječavanje štete, iznos naknade štete umanjuje se za 25 do 50 %. Ako je oštećenik poduzeo dopuštene radnje i zahvate za sprječavanje štete, a nedvojbeno je utvrđeno da je štetu počinila strogo zaštićena životinja, naknada štete se odobrava u punom iznosu. Tužba za naknadu štete može se podnijeti u roku od 60 dana od datuma donošenja odluke Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja Republike Hrvatske. Naknada štete sukladno sklopljenom sporazumu isplaćuje se na račun oštećenika kod banke ili na drugi način sukladno posebnom propisu.