Rezidbom rodnih nasada produžavamo maslini doba rodnosti, odnosno sprječavamo prerano starenje i gubitak rodnosti. „Tko maslinu reže može pogriješiti, a najviše griješi onaj tko maslinu ne reže“.
Stalnim, odmjerenim pomlađivanjem omogućavamo rast izbojaka za sljedeću godinu i tako produžavamo rodnost stabla. Takav način rezidbe takozvani „rez unatrag“, ima za cilj uspostavljanje povoljnog odnosa između lisne i drvne mase stabla.
O čemu sve treba voditi računa?
Pri rezidbi masline mora se voditi računa o:
- prošlogodišnjem urodu,
- vegetativnom stanju stabla u vrijeme rezidbe,
- načinu uzgoja i gustoći sklopa,
- namjeni ploda
Uvijek čist alat
Prilikom rezidbe, kad se koriste male i velike škare te mala ručna pila, mnogi baš ne vode računa o čistoći alata. Dakle, alat mora uvijek biti čist, posebno ako se rezalo na stablima zaraženim rakom jer se poslije može zaraziti i drugo zdravo stablo. Zato, nakon upotrebe alat treba raskužiti jačom otopinom zelene galice, alkoholom i sl.
Kad je vrijeme za rezidbu?
Rezidba maslina obavlja se u vrijeme mirovanja vegetacije, međutim zadnjih godina zbog klimatskih promjena i ne može se reći da maslina i tijekom zime miruje.
U našim klimatskim uvjetima rezidbu je preporučeno obavljati po prestanku opasnosti od smrzavanja, a to je u pravilu od druge polovine veljače pa sve do početka travnja. Rezidbu ne bi trebalo obavljati tijekom zime u područjima gdje postoji opasnost od pozebe, stoga što je veća biljna masa na neorezanom stablu masline, ima i stanoviti zaštitni učinak. Rezidbu maslina nakon obilnog roda može se obavljati neposredno pred cvatnju, bez ikakvih posljedica. Kod takve rezidbe ( kasne), najbolje se uočavaju rodne, nerodne i mješovite grančice.
Rezidba na rod uključuje nekoliko preduvjeta, a to su:
- razvijenu i usklađenu krošnju,
- dobru kondiciju stabla
- i normalan urod u prethodnim godinama sukladno kondiciji i masi stabla.
Za uspješnu rezidbu na rod nužno je poznavati slijedeća pravila:
– maslina stvara cvijet na jednogodišnjoj mladici,
– kako se osnovna grana produžuje i razgranjuje, cvijet se udaljava prema vrhu,
– samo osunčani list stvara hranu,
– voda je osnova života i limit proizvodnje na kršu.
Kod masline razlikujemo: vodopije, drvne (nerodne) grančice, mješovite grančice i cvjetne (rodne) grančice. Vodopije (mlaz, mulac) su izbojci koji se na maslini često pojavljuju, naročito nakon jače rezidbe. Drvna (nerodna) grančica manje je bujna od vodopije, raste uspravno i izbija iz dvogodišnjih ili trogodišnjih grančica, a nosi isključivo drvne pupove.
- jednogodišnje grančice A – vodopija
- dvogodišnje grančice B – drvni izboj
- trogodišnja grana C – mješoviti
- četverogodišnja grana D – rodni izboji
Mladom stablu masline rezidbom treba potencirati rast u prostor, a ne u visinu.To se postiže naginjanjem (otklonom) osnovnih grana i izolacijom vrha (provodnice) grana.
Izolacija vrha
Rezidbom treba ukloniti sve vodopije, izuzev ako neke treba ostaviti radi formiranja stabla. Zatim treba ukloniti sve suhe i bolesne grančice, to je sanitarni rez koji se može obavljati tijekom cijele godine. Poslije toga treba ukloniti grane koje smetaju jedna drugoj ili se isprepliću. Krošnju treba prorijediti ako je zagušena i ukloniti izrođene grane (grančice) tzv. „rezom unatrag“.
Rez „ unatrag“
Treba poštivati redoslijed rezidbe s obzirom na :
- Vrijeme rezidbe pojedinih dijelova stabla, tako da se prvo obavlja rezidba radi obnove i pomlađivanja stabla, a tek potom rezidba na rod
- Redoslijed rezidbe u odnosu na stablo počinje se od vrha stabla prema dnu.
Slabo bujnu maslinu treba jače rezati, a rodne grančice svesti na najmanji broj, a ostale ostaviti bez razlike. Vrlo bujnu maslinu treba slabije odnosno umjereno rezati, te ostaviti sve rodne grančice, drvne, a mješovite prorijediti.
Poznato je da je starorimski znanstvenik Junius Modestus Columella pedesetih godina prvog stoljeća poslije Krista pisao o značenju rezidbe na rast i rodnost maslina. Columella piše: „ Ako obrađuješ tlo ispod masline tada je moliš da ti rodi, ako uz to još i gnojiš tada je zaklinješ da ti rodi, ali ako je režeš tada je prisiljavaš da ti rodi“.