Motokultivatori su iznimno korisni strojevi u biljnoj proizvodnji. Manji su i lakši za rad od traktora što ih čini pogodnima za manje poslove poput okopavanja, usitnjavanja tla, kultiviranja, sjetve i košnje.

Motokultivatori su također idealni za korištenje u malim vrtovima ili poljoprivrednim gospodarstvima gdje je pristup teškim strojevima ograničen zbog proizvodne površine ili pak visokog uspona (dr. sc. D. Zimmer, 2023.). Oni su također lakši za manevriranje i upravljanje, te su obično jeftiniji za kupnju i održavanje.

Kako odabrati motokultivator?

Prije kupnje, potrebno je posebno paziti pri odabiru motokultivatora jesu li namijenjeni i pogodniji za profesionalnu ili hobi upotrebu. Najbolja je kombinacija jednog i drugog, pa su tako najkorisniji oni kod kojih je moguće koristiti različite priključke, za travu, kao i za snijeg. Rad motokultivatorom će biti lakši ako se s njim može lako upravljati, tako da ima prilagodljive ručice za upravljanje te ima mogućnost priključivanja dodatne opreme s prednje i stražnje strane. Dug vijek trajanja, između ostalog, vrlo je bitan faktor kod odabira motokultivatora, a kojeg omogućava visokokvalitetan mjenjač. Velika prednost motokultivatora su i brzine za kretanje naprijed i nazad, ručke koje pružaju jednostavno upravljanje i prilagođavanje visine te kvalitetne kočnice. Osim toga dobro je odabrati one koji su pogodni za sve vrste terena. U različitim situacijama, s različitim priključcima mogu se stalno koristiti (Izvor: jeftinije.hr).

Popularne marke motokultivatora

Među popularnim proizvođačima motokultivatora su STIHL, Honda, Kubota, Bertolini, Fort, Yanmar, Iseki, Yamaha, Nibbi, Kohler (Lombardini), Labinprogres-TPS. Osim Stihla i Honde kao vrhunskih proizvođača, također izvrstan izbor je i još jedan japanski proizvođač Kubota čiji su motokultivatori jedni od najpoznatijih i najkvalitetnijih motokultivatora na tržištu te su poznati po svojoj izdržljivosti. Motokultivator Fort Explorer dizajniran je i izrađen da ispunjava potrebe poljoprivrednika na razini profesionalnih korisnika poput rada na većim usponima (2023. dr. sc. D. Zimmer). Motokultivatori Husquarna također su poznati po svojoj izdržljivosti kao i motokultivatori Labinprogres-TPS-a Special Green i Mondial Greeny(Labinprogress.hr). U nižem cjenovnom rangu u ponudi su motokultivatori švedskog brenda Stiga dostupni za kupnju na internetskoj stranici motoreni.hr.

Motokultivatori su nezamjenjivi strojevi u poljoprivredi i vrtlarenju: od malih vrtova do većih poljoprivrednih površina, ovi uređaji pružaju snagu i fleksibilnost potrebnu za pripremu i obradu tla, kultivaciju i kontrolu korova, čineći težak fizički rad bržim, lakšim i produktivnijim (bazzar.hr).

Krajnji odabir između motokultivatora ovisit će o specifičnim potrebama i uvjetima svakog korisnika.

Tablica cijena motokultivatora – semafor cijena

Prethodni članakPoljoprivredni robot spreman za budućnost
Sljedeći članakKako svijet izgleda očima pčele?
Kristina Pawelitsch, mag.ing.agr.
Rođena je 1974. g. u Crailsheimu u Njemačkoj, a diplomirala je na Agronomskom fakultetu u Zagrebu na temu Valorizacija početnog rasta i potencijala rodnosti Lovranske trešnje. Urednica je Gospodarskog lista i autorica stručnih članaka iz raznih područja poljoprivrede, a surađuje i s udrugama iz područja poljoprivrede. Kristina Pawelitsch rođena je 1974. godine u Njemačkoj , u Crailsheimu. OBRAZOVANJE: • U Krapini završava srednju školu za prirodoslovno- matematičkog tehničara • 2002. diplomirala na Sveučilištu u Zagrebu, na Agronomskom fakultetu i stekla zvanje magistra inženjerka hortikulture. Diplomirala je na temu Valorizacija početnog rasta i potencijala rodnosti lovranske trešnje. • govori tečno njemački i engleski (Vodnikova škola, Zagreb , 6. stupanj poslovnog engleskog i završni stupanj konverzacijskog njemačkog u školi Sokrat u Zagrebu) RADNO ISKUSTVO: Od lipnja, 2017. godine urednica u Gospodarskom listu. Prijašnje radno iskustvo: radila u AQUAARTu kao projektant automatskih sustava navodnjavanja. Nakon toga radi kao referent nabave u Würth Group na poslovima uvoza i izvoza za strano tržište, pretežno Njemačka i Švicarska. Aktivni je član Udruge Akram (Udruga za hrvatsko savršeno naselje), a pisala je i u časopisima ''Vita'' i '' Sto posto prirodno''.