Zagrebačka županija će u 2024. godini poduprijeti rad udruga i drugih neprofitnih organizacija koje se bave zaštitom okoliša i prirode s 80.000 eura. Natječaj za prijavu programa i projekata otvoren je do 23. rujna 2024. godine.

Na natječaj se mogu javiti udruge upisane u Registar udruga Republike Hrvatske kao i neprofitne organizacije upisane u Registar neprofitnih organizacija, koje su registrirane i djeluju te svoj projekt provode na području Zagrebačke županije ili, iznimno, ukoliko nisu registrirane na području Zagrebačke županije, svoj projekt provode za korisnike s područja Zagrebačke županije.

Najmanji iznos financijske potpore koji se može odobriti po pojedinom projektu je 700 eura. Najveći iznos 5.300 eura, a u okviru ovog natječaja prijavitelj može prijaviti i ugovoriti jedan projekt.

Prednost projektima koji promoviraju održivi razvoj

Prioritet kod dobivanja sredstava imat će projekti koji promoviraju načelo održivog razvoja. To se odnosi na smanjivanje količine nastalog otpada, odvojeno prikupljanje otpada, recikliranje, kompostiranje biorazgradivog otpad. Zatim i projekti usmjereni na zaštitu zraka, tla i vode.

Također, prednost će imati projekti koji su usmjereni na očuvanje zaštićenih područja i drugih zaštićenih prirodnih vrijednosti kroz revitalizacije te čišćenja divljih odlagališta otpada uz uspostavu mjera za sprječavanje ponovnog nastajanja divljih odlagališta te projekti iz područja razvoja obnovljivih izvora energije.

Tekst natječaja, upute za prijavitelje i prijavni obrasci nalaze se na web-stranici Zagrebačke županije www.zagrebacka-zupanija.hr pod rubrikom Natječaji. više informacija može se dobiti na brojevima telefona 01/6311-761 i 01/6311-762 ili e-mailom na zastita-okolisa@zagrebacka-zupanija.hr.

Foto: Zagrebačka županija

Prethodni članakZašto ovog ljeta naglo propadaju dijelovi krošnje jabučastog voća?
Sljedeći članakDođite na 57. Iločku berbu grožđa
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.