Na parceli Čedomira Bakrana u Ivanić-Gradu, s dvije sorte i pet hibrida uljne tikve u pokusnom nasadu, organiziran je “Dan polja uljne tikve”. Govorilo se o ovogodišnjem urodu i novostima na tržištu sjemena uljnih tikvi. Najavljena je i ovogodišnja Bučijada, 5 . i 6. listopada, najposjećenija turistička manifestacija ivanićgradskog kraja.
Bakran je naglasio da je najveći izazov ovogodišnjeg uzgoja uljne tikve bila suša.
–Sjeme sam posijao 5. svibnja, a već 13. lipnja buče su cvale i cvijet se dobro razvijao. Bilo je i po dvadesetak cvjetova…, a onda je došla suša. No, buča je pametna. Odbačeni su svi cvjetovi koji se ne bi mogli othraniti. I eto, s obzirom na sušnu godinu buče su dosta krupne, ispričao je Bakran. Dodao je da su se najboljima pokazali hibridi Rudolf i Ruprecht. Na Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu napravit će analizu koštica uljnih buča s pokusnoga polja, a rezultati će biti obznanjeni na stručnom skupu u sklopu ovogodišnje Bučijade.
Uljnu buču OPG Bakran uzgaja na 7 hektara.
–Riječ je o osjetljivoj proizvodnji, ako samo malo pogriješiš propadne cijela godina, istaknuo je Bakran. Dodao je da koštice preša svaka dva mjeseca, tako da tržištu uvijek može ponuditi svježe ulje. S prodajom nema problema.
–Pazim na kvalitetu! Bučino ulje sve više kupuju Dalmatinci i Istrijani, naglasio je.
Bučijadom do povećanja proizvodnje buče
Manifestaciji “Dan polja uljne tikve” prisustvovala je i predsjednica Odbora za poljoprivredu Hrvatskog sabora Marijana Petir, još jednom naglasivši važnost korištenja GMO-free sjemena. U ime Zagrebačke županije proizvođačima uljne tikve obratio se pročelnik za poljoprivredu Josip Kraljičković.
Dobro je što se u ovakva događanja uključuju i proizvođači sjemena (u ovom slučaju RWA Hrvatska; op.a.) kako bi svi zajedno odgovorili na izazove klimatskih promjena, koje sve više utječu na nesigurnost proizvodnje, a onda i cijenu finalnoga proizvoda – rekao je Kraljičković.
Gradonačelnik Ivanić-Grada Javor Bojan Leš rekao je da se “Bučijadom” nastoji povećati proizvodnju uljne buče, jer je ona dobar potencijal, i da se od buče i onoga što nudi bučino ulje može živjeti. Na području Zagrebačke županije uljna buča uzgaja se na oko 200 hektara, što je oko 8% hrvatske proizvodnje.
Foto: Dražen Kopač