Danas je u prostorijama Sveučilišta u Splitu uz nazočnost predsjednice saborskog Odbora za poljoprivredu i saborske zastupnice gospođe Marijane Petir, rektora Splitskog sveučilišta prof. dr. sc. Dragana Ljutića i rektora Sveučilišta u Osijeku prof. dr. sc. Vlade Guberca svečano potpisan Sporazum o međusobnoj suradnji u provedbi postupka ustroja združenog sveučilišnog prijediplomskog studija održivi ekosustavi Mediterana.

Ovim sporazumom omogućit će se tripartitna razmjena znanja zbog konkurentnosti novih generacija poljoprivredne zajednice. Nakon svečanog potpisivanja otvorena je i konferencija o mediteranskoj poljoprivredi. Konferencija je okupila više od 200 učenika srednjih škola koji su zajedno sa svojim profesorima stigli iz Vele Luke, Splita, Kaštela, ali i iz Hercegbosanske županije. Pod motom „Inspiriramo poljoprivredu“, u prvom dijelu govorilo je 14 govornika.

U drugom dijelu pod nazivom:  „Strateški koraci hrvatske poljoprivrede“, dionicima poljoprivredne zajednice i studentima, predavanja će održati gospodin Mladen Fruk, ravnatelj Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede i gospodin Robert Črep, načelnik Sektora za savjetovanje mladih poljoprivrednika. Ministarstvo poljoprivrede Republike Hrvatske pokrovitelj je ove konferencije.

Danijel Koletić, utemeljitelj i predsjednik organizacijskog odbora istaknuo je:

-Nove tehnologije mijenjaju i poljoprivrednu zajednicu, ali bez čovjeka, bez poljoprivredne tradicije po kojoj je poznata Dalmacija i Mediteran, neće biti opstanka. Mnogi su govorili o klimatskim promjenama pa ih se nije uzelo ozbiljno. U posljednjim godinama govorimo o nedostatku hrane. Drago mi je što je Sveučilište u Splitu prepoznalo da bez budućih mladih poljoprivrednika nema ni opstanka poljoprivrede i uključilo se kao suorganizator.

Prethodni članakPoziv poljoprivrednicima na uključivanje u očuvanje starih sorti
Sljedeći članakUpis, promjene i ispis iz Upisnika poljoprivrednika/Upisnika OPG-a preko AGRONET-a
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.