Obitelj Mesarić je u svom voćnjaku u Gornjem Zebancu s blizu 500 stabala badema (bajama) provodila ekološki uzgoj. Protiv štetnika i bolesti tretiralo se prije cvatnje i sve je bilo idealno do početka zrenja. No, uskoro su na plodove nasrnuli mnogi nametnici, štetnici i na kraju strašna suša.
Ove godine urod je za tri do četiri puta manji nego lani uz isti tretman i istu količinu cvjetova u proljeće, kaže Marko Mesarić, zadužen za održavanje voćnjaka, naglasivši kako je upitan daljnji ekološki uzgoj. No, to ne znači kako se uzgojem i proizvodnjom badema njihovo malo obiteljsko gospodarstvo dalje neće baviti. Naprotiv, već su započeli modernizaciju opreme i dosađivanje novih sadnica. Ipak, morat će obaviti nekoliko tretiranja ili najmanje jedno tijekom zrenja plodova.
–Ovogodišnje iskustvo govori nam da snažnije moramo ući u borbu protiv raznih štetočinja koje oštećuju ili ‘kradu’ plodove, od trenutka kad su još mliječni pa do same berbe, naglašava Marko. On ovih dana skupa s roditeljima i težacima prosušuje ubrane plodove na platou ispred kuće.
Strepnje zbog mraza i tuče
Mesarićima su kao i svim drugim poljoprivrednicima proljetni radovi započeli mjesec dana ranije nego li minulih godina. Bademi su procvali u veljači i to u svojoj punini što je bilo lijepo za vidjeti, ali izazvalo je i strepnje zbog mogućeg mraza.
–Bdjeli smo danima, točnije jutrima, molili Boga i strepili zbog mogućeg mraza. Lani smo puno novaca i rada uložili u uređenje voćnjaka u kojemu uz bademe rastu i breskve, aronija, šljive i višnje. Na kraju, cvatnja kao i vezivanje plodova prošlo je bez mraza, no zbog iznimnih vremenskih promjena nismo mirovali. Postojala je bojazan kako će tuča ili grad počiniti štete, jer svuda oko nas bilo je snažnih vjetrova, kiša i tuča, poglavito u susjednoj Sloveniji od koje smo udaljeni četiri kilometra. I tuča nas je zaobišla i plodovi su se pokazali jako lijepim i brojnim, nabraja Markova majka Bernardica Mesarić i osoba zadužena za berbu i plasman proizvoda, dodajući kako su joj bademi oplemenili život.
Vrućine su uništile gotovo sav urod
Kažu majka i sin kako je proljeće i rano ljeto bilo u najboljem redu. To potvrđuje lijep urod i dobro obavljena berba višanja, marelica i kruški petrovki, nakon čega su započele paklenske vrućine.
–Jasno nam je postalo već krajem lipnja kako ništa neće biti kao lani. Preostalo nam je svakodnevno pratiti zbivanja u voćnjaku, osobito u vrijeme vezanja ili okrupnjivanja plodova, koji su dosta teško podnosili suho i vruće vrijeme, a što su počeli iskorištavati razni insekti koji su bušili mekane plodove. Nakon njihovih uboda dolazile su ptice i vjeverice koje su dalje uništavali plodove, govori nam Marko.
Zbog silne najezde štetnika počeli su razmišljati o dodatnom prskanju nekim insekticidima, ali su odustali s obzirom kako su se odlučili za ekološki uzgoj što su prepoznali kupci i potrošači njihovih badema, ali i likera te sokova od voća iz njihovog voćnjaka.
–Vidjeli smo kako sve trpi zbog velikih vrućina tijekom srpnja i kolovoza te početkom rujna, a kako bi voćke zaštitili od silne žege, nismo pokosili travu kako bi ona štitila zemlju od ekstremnih vrućina, što su iskoristili i drugi nametnici i životinje te još snažnije nasrnuli na plodove badema i drugog voća, napominje Marko. Dodaje da su berbu započeli gotovo u isto vrijeme kao i lani, a ona je protjecala vrlo složeno.
–Imali smo velikih teškoća jer nismo imali za berbu dovoljno radne snage, a ona koja je bila na raspolaganju nam je jako skupa, preko silnih vrućina zbog kojih smo brali ranim jutrom i kasnim poslijepodnevima i malih količina prvoklasnih plodova. Mogu reći kako je urod tri do četiri puta manji nego lani. Upitno je i kako će se razvijate mladice za iduću godinu, s obzirom na to da su sada bademi procvali, što do sada nije bio slučaj, rekao nam je Marko zabrinut za nastavak bavljenja uzgoja badema.
Višak u bademovo ulje
-Ma, sve će se poravnati. Malo ćemo se strpjeti, malo ćemo podići cijenu bademima, a moguće ćemo ih više nego lani preraditi u bademovo ulje koje smo lani imali u više nego vrhunskoj kvaliteti, jasna je Bernarda. Ona s bademima ustaje i liježe u kasno večer s mislima što i kako dalje.
U ovoj berbi prvi puta su koristili vrhunski tresač badema koji je bio skup, ali se brzo isplatio. To im je najljepša vijest u ovoj ‘bademskoj priči’.
-Sve poslove obavljamo ručno od branja s podloga (cerada do skidanja vanjskog omotača i sušenja na suncu i vjetru). Najvjerojatnije ćemo skidanje ljuske obaviti u jednoj uslužnoj radionici kod Vodica, a potom osobno probirati i razdvajati plodove po kvaliteti. Naše bademe i ulja prodajemo na kućnom pragu. Tako ćemo i nastaviti jer ljudi su se na to navikli te već sada, dok su jezgre još u ljusci, imamo narudžbe. Nakon berbe krećemo u košnju trave i odvajanja suhih grana sa stabala te kvalitetno obraditi tlo. Sve kako bi u proljeće sve bilo spremno za novu proizvodnu godinu, koja će nadamo se započeti ipak u normalnijim uvjetima, priželjkuje Bernarda.
Nema odustajanja
Tvrdi da unatoč tome što će sigurno na kraju imati veće troškove od zarade, ipak odustati od badema neće. Nastojat će uzgoj obavljati na visokoj odgovornosti prema ekološkom načinu uzgoja i prerade.
–Gubitke s bademima pokrit ćemo prodajom naših vrhunskih žganica (rakija) likera i voćnih sokova, odlučna je Bernarda.
U tome je podržava sin Marko i ostali članovi obitelji. Mesarićevi su voćnjak površine veće od 1,1 hektar s oko 500 zasađenih badema kupili prije pet godina. Radosni su što ih imaju i što ova rijetka voćka uz njihovu skrb dobro uspijeva. Također i što je to jako zanimljivo mnogim ljudima. Prošle 2023. godine berba badema kod Mesarićevih je završena 23. listopada na imendan Svetog Ivana Kapistranskog, a ove 2024. 29. rujna na blagdan Svetog Mihovila, razlika je gotovo mjesec dana, zahvaljujući vremenskim uvjetima.