U Vodicama je krajem prosinca održana već tradicionalna, XIV. međunarodna manifestacija „Dani mladog maslinovog ulja u Dalmaciji“.

U sklopu manifestacije održana je radionica kušanja maslinovih ulja „Organoleptika maslinovih ulja“ te predavanja iz područja maslinarstva i uljarstva na kojima se govorilo o rezidbi maslina, novitetima u području zaštite maslina te je dan osvrt na povezanost vremenskih prilika i pojavu štetočina tijekom vegetacijske sezone.

Osposobljeni kušači maslinovog ulja, članovi Udruge „OLEA“ Šibenik, ocjenjivali su organoleptiku 284 pristiglih uzoraka dok je analiza kemijskih parametara izvršena u šibenskom laboratoriju Zavoda za javno zdravstvo.

Zanimljivo je da ove godine nije bilo „lampante ulja“, a 22 uzorka dobila su diplomu za kategoriju „djevičanska maslinova ulja“, 12 za kategoriju „ekstra djevičanska maslinova ulja“, dok je 27 uzoraka svrstano u kategoriju – bronca, 75 uzoraka u kategoriju – srebro, a 148 uzoraka u kategoriju – zlato.

Šampion manifestacije i šampion u kategoriji sortnih ulja je ulje sorte – BUŽA koje je proizveo OPG LUPIĆ  iz BALA.

Šampion u kategoriji višesortnih ulja je OPG MATE DUŠEVIĆ iz RAŽANCA.

Slijedi poredak ostalih najbolje ocijenjenih ulja:

  1. Stancija San Antonio, Vodnjan, Višesortno ulje
  2. Opg Kapitanović, Biograd, Oblica
  3. Opg Lupić, Bale, Istarska bjelica
  4. Uljara Nadin, Škabrnja, Višesortno ulje
  5. Miroslav Draković, Peroj, Rosignola
  6. Opg Stranić, Pazin, Višesortno ulje
  7. Murić D.O.O., Ljubuški, Istarska bjelica
  8. Ante Urem, Pirovac, Višesortno ulje
  9. Željko Krnčević, Šibenik, Višesortno ulje

Nagrađenima su dodijeljene diplome, medalje, plakete te unikatne amfore izrađene od maslinovog drva.

Prethodni članakRobustan polunošeni plug za profesionalce
Sljedeći članakCilj je povećanje konkurentnosti poljoprivrede uz uravnotežen razvoj ruralnih krajeva
Savjetodavna služba
Savjetodavna služba specijalizirana je javna ustanova za obavljanje poslova savjetodavne djelatnosti u poljoprivredi, ruralnom razvoju, ribarstvu i unapređenju gospodarenja šumama i šumskim zemljištima šumoposjednika. Od svog osnutka 1991. godine pa do danas, Savjetodavna služba) imala je nekoliko etapa u svom razvoju u kojima su provedene statusne i organizacijske promjene te prilagodba kadrovske i specijalističke strukture zaposlenih, sukladno ciljevima i reformama poljoprivredne politike u Republici Hrvatskoj. Osnivanje i djelatnost Službe po prvi puta u njezinoj povijesti regulirano je donošenjem Zakona o Poljoprivrednoj savjetodavnoj službi u svibnju 2012. godine („Narodne novine“ br. 50/2012), pri čemu Služba dobiva i dvije javne ovlasti i to: provođenje stručnog nadzora u integriranoj proizvodnji, i organiziranje i izvođenje obrazovanja i osposobljavanja iz područja poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja. Nadalje, donošenjem Zakona o izmjenama Zakona o poljoprivrednoj savjetodavnoj službi krajem 2013. godine („Narodne novine“ br. 148/13), promijenjen je naziv Službe u Savjetodavna služba - javna ustanova za savjetodavnu djelatnost u poljoprivredi, ruralnom razvoju, ribarstvu te unapređenju gospodarenja šumama i šumskim zemljištima šumoposjednika, čime je proširena djelatnost Službe sa novim poslovima i zadaćama i javnim ovlastima u području šumarstva. Pravilnikom o unutarnjem ustrojstvu i sistematizaciji radnih mjesta Savjetodavne službe sistematizirano je 398 radnih mjesta, trenutno je zaposleno 247 službenika. Temeljem Zakona o savjetodavnoj službi, Služba ostvaruje sredstva za rad iz državnog proračuna RH, obavljanjem svoje djelatnosti i iz drugih izvora na način i pod uvjetima propisanim Zakonom i Statutom Službe. Misija Savjetodavne službe jest razvijati konkurentna i napredna poljoprivredna gospodarstava i subjekte u ribarstvu i šumarstvu kroz informiranje, savjetovanje i obrazovanje, uz poštivanje načela dobre poljoprivredne prakse te očuvanje ruralnog prostora njegujući tradiciju i običaje.