Natalia Zielinska EU fondovima se počela baviti još za vrijeme studiranja europskih studija u Poljskoj prije više od 15 godina. Brzo nakon dolaska u Hrvatsku otvorila je svoj obrt, a kasnije preuzela poljsku firmu Euro Grant Konzalting.

Dok sam u Poljskoj radila uglavnom na projektima velikih firmi, dolaskom u Ogulin morala sam se upoznati s problemima i izazovima lokalnih malih i pretežito obiteljskih tvrtki i malih poljoprivrednika. S vremenom i uz građenje firme i širenje tima, krenula sam se baviti i proizvodnim firmama najviše iz djelatnosti prerade drva ili graditeljstva. Trenutno smo se specijalizirali za razvoj inovacija i zelenih tehnologija u proizvodnim tvrtkama, no zbog iznimnih rezultata, poljoprivreda nam je jedna od jačih grana.

Natalia Zielinski

Najviše realiziranih projekata iz Programa ruralnog razvoja

Za razliku od većine konzultantskih tvrtki, nisam prije imala iskustva niti poznanstava u javnom sektoru, niti sam imala iza sebe neku veću korporaciju. Krenula sam tako da sam doslovce od kuće do kuće dolazila, objašnjavala logiku EU fondova i pisala prve projekte za podosta skeptične stanovnike malih ruralnih gradova. To je bila davna 2015 godina i tada su bili prvi natječaji za mlade poljoprivrednike. Kako su mi svi projekti prolazili, s vremenom sam dobila povjerenje, veliki broj upita i mogla sam proširiti tim i krenuti u “ozbiljniji” biznis. Danas imamo 7 zaposlenika , izdvojen i specijaliziran odjel za projekte ruralnog razvoja. Zbog lokacije našeg ureda u Ogulinu, najveći broj ostvarenih projekata imamo upravo iz Programa ruralnog razvoja.

Realizirali smo uspješno 10 projekata mladih poljoprivrednika, više od 60 projekata malih OPG-ova. Za projekte u domeni primarne poljoprivrede i prerade (bivše mjere 4.1. I 4.2.) ostvarili smo više od 5.000.000 EUR potpora. Za projekte lokalne ruralne infrastrukture više od 20.000.000 EUR. Imamo nekolicinu uspješnih projekata iz Vinske omotnice i veliki broj odobrenih projekata za preradu drva – skoro 10.000.000 EUR. Pripremili smo i vodili jednu od prvih proizvođačkih organizacija u Hrvatskoj, u Slavoniji, što je dokaz da nam regija nije ograničenje, dapače svaki dan u naš ogulinski ured dolaze klijenti iz svih krajeva RH.

Najbitnija je ustrajnost

Mjere ruralnog razvoja su dosta konfuzne, bavite se poljoprivredom godinama, a rijetko kad ispunjavate sve uvjete i bodove koje mogu vam osigurati “lakši” prolazak. Ima jako puno neodobrenih korisnika , naročito u zadnjim pozivima gdje je prolaznost manja od 10%. Treba biti ustrajan i ne odustajati i razumjeti da su kvalitetni konzultanti oni koji posluju duže od 10 godina, oni koji su tu da ostvarite potporu dugoročno. Mi imamo klijente koji su prošli na nekoliko natječajai prijavljujemo ih konstantno. Imamo klijente koji nisu prošli u prvom ili drugom pokušaju, pa su prošli na trećem ili u sklopu druge mjere.

Pripremu projekta naplaćujemo jedanput i ako projekt neprođe prijavljujemo do rezultata, samo treba „progutati“ ponekad negativnu i tešku odluku i uz nas biti ustrajan. Upravo ta ustrajnost i partnerski odnos naša je najbitnija prednost u odnosu na druge. Važno je napomenuti da smo i članovi stručnih udruga konzultanta – UKRRA I HUP-EUPRO što samo potvrđuje najviše poslovne standarde, ali i naš angažman da pojednostavnimo i poboljšamo sustav EU fondova. Naš poljski „background“ je također vrlo bitan, na početku smo se oslanjali na iskustva u toj zemlji, danas koristimo stručne timove iz Poljske za razvoj inovacija u poljoprivredi, što je bitno jer polako EU fondovi prestaju biti potpora za ulaganje u imovinu na račun potpora za inovacije. A u tom kontekstu treban razmišljati globalno i imati uvid u najnovije trendove. Samo međunarodnom suradnjom možemo to osigurati za naše klijente.

Na stranici www.egk.hr možete nam se javiti kroz kontakt formu, a moja email adresa natalia.zielinska@egk.hr dostupna je za pitanja i podršku.

Prethodni članakDALMACONSULT d.o.o. – svojim primjerom pokazali smo kako realizirati EU projekt od ideje do voćnjaka!
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.