Mora li lovačko društvo ukloniti lovnotehničke objekte s poljoprivrednog zemljišta koje sam kupio. Smijem li kao vlasnik tražiti uklanjanje spomenutih objekata? Može li se društvo pozvati na “prava zatečenog stanja”? Moram li dopustiti prolaz/lov za potrebe lovnih aktivnosti? Smije li se lovoovlaštenik oglušiti na moje molbe za uklanjanje objekata s privatnoga poljoprivrednog zemljišta kojeg sam vlasnik?
ODGOVOR
Dostavljamo odgovore iz djelokruga Zakona o lovstvu, a koji ne uređuje pravo vlasništva niti pravo građenja nego gospodarenje s divljači i lovištem. Ugovorima o pravu lova određeno je da je u lovištu dopušteno postaviti lovnogospodarske i lovnotehničke objekte u skladu s lovnogospodarskim planom i propisima o prostornom uređenju. Člankom 48. stavkom 1. Zakona o lovstvu (NN 99/18., 32/19., 32/20. i 127/24. – OUSRH) između ostaloga je propisano i da lovnogospodarski planovi moraju biti u skladu s uvjetima i načinom korištenja poljoprivrednog zemljišta. Nadalje, problematika šteta od divljači regulirana je odredbama glave VII. Zakona o lovstvu, Štete i naknada štete. Zakonodavac je kao temeljno načelo kod propisivanja odgovornosti za štetu propisao načelo sprječavanja štete.
Mjere za sprječavanje štete dužni su obavljati lovoovlaštenici
Mjere za sprječavanje štete dužni su poduzimati lovoovlaštenici i drugi korisnici zemljišta na području lovišta (članak 77. Zakona o lovstvu). Prilikom propisivanja navedenih odredbi zakonodavac je posebno vodio računa o prevenciji šteta. Svekako bi se rad na obrađivanju zemlje i trud poljoprivrednika sačuvao i od ovakvog oblika obezvrjeđivanja. Naravno da je ovdje neophodna suradnja između korisnika zemljišta i lovovlaštenika kako bi se blagovremeno poduzimale odgovarajuće i konkretne mjere sprječavanja šteta. Za neke od tih mjera služe i lovnotehnički objekti. Onemogućavanjem lovoovlaštenika u poduzimanju mjera sprječavanja šteta korisnici zemljišta preuzimaju odgovornost za štete koje divljač prouzroči svojim djelovanjem.
Odredbama Zakona o lovstvu, između ostaloga, propisano je da je zajedničko lovište ustanovljeno na zemljištima raznih vlasnika koji, prema odredbama ovoga Zakona, nisu mogli ustanoviti državno ili privatno lovište kao i da se vlasniku zemljišta bez prava lova određuje naknada za ograničenja kojima je podvrgnut u ostvarivanju prava lova drugih osoba, u skladu s ovim Zakonom. Dakle, vlasnici zemljišta koji na istom zemljištu nisu mogli ustanoviti lovište, imaju pravo na naknadu zbog ograničenja kojima su podvrgnuti. Onemogućavanjem lovoovlaštenika u poduzimanju lovnih aktivnosti pa tako i mjera sprječavanja šteta, korisnici zemljišta preuzimaju odgovornost za štete koje divljač prouzroči svojim djelovanjem. Već smo istaknuli nužnost suradnje između korisnika zemljišta i lovovlaštenika. Ako ta suradnja nije moguća, preporučamo pisanim putem obavijestiti lovoovlaštenika o vašoj želji da, u primjerenom roku, ukloni lovnotehničke objekte s vašeg zemljišta. U slučaju njegove ogluhe možete se obratiti lovnoj inspekciji Državnog inspektorata.